| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za nadgodziny w weekendowym systemie czasu pracy

Wynagrodzenie za nadgodziny w weekendowym systemie czasu pracy

Pracodawca zatrudniający pracownika w weekendowym systemie czasu pracy nie może polecić mu pracy w innym dniu niż piątek, sobota, niedziela lub inny dzień świąteczny. Jeżeli jednak zleci taką pracę, to naraża się na odpowiedzialność za naruszenie praw pracowniczych.

W systemie pracy weekendowej pracą w godzinach nadliczbowych będzie praca wykonywana w czasie ponad obowiązującą pracownika dobową normę czasu pracy. Pracą nadliczbową będzie również praca wykonywana ponad przedłużony, nie więcej niż do 12 godzin, dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy.

Weekendowy system czasu pracy

Weekendowy system czasu pracy polega na tym, że praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele oraz święta. Może on być stosowany na wniosek pracownika (art. 144 k.p.). W tym systemie dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, przy zachowaniu przeciętnej 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

W systemie pracy weekendowej, z uwagi na wykonywanie pracy jedynie przez 3 dni w tygodniu (nie w każdym miesiącu występuje święto inne niż niedziela), tygodniowa norma czasu pracy pracowników będzie niższa niż 40 godzin. Dlatego z korzyścią dla pracodawcy, zatrudniającego pracownika w weekendowym systemie czasu pracy, będzie zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pozwoli to uniknąć niejasności i nieporozumień dotyczących wypłaty wynagrodzenia (w przypadku niewypracowania w danym miesiącu liczby godzin odpowiadającej wymiarowi czasu pracy pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze, pracodawca i tak musiałby wypłacić wynagrodzenie jak za cały etat).

W umowie o pracę pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy strony umowy powinny ustalić dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku za nadgodziny. W takiej sytuacji praca wykonywana ponad obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy, ale poniżej określonego przez strony limitu, rekompensowana będzie normalnym wynagrodzeniem za pracę, bez dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych.

Obliczanie wynagrodzenia i dodatku za godziny nadliczbowe

W przypadku gdy pracownik nie otrzymał za przepracowane nadgodziny dnia wolnego, przysługuje mu normalne wynagrodzenie wraz dodatkiem. Podstawę normalnego wynagrodzenia pracownika wynagradzanego według stawki miesięcznej stanowi pełne wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę oraz dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym (np. dodatek za wysługę lat, dodatek funkcyjny).

Ustalając podstawę dodatku za godziny nadliczbowe, należy wziąć pod uwagę wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego w stawce godzinowej lub miesięcznej, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania (np. przy wynagrodzeniu prowizyjnym), to 60% wynagrodzenia. Przy systemach wynagradzania zmiennego należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, określone w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Obliczając dodatek za nadgodziny bierze się pod uwagę wynagrodzenie zasadnicze, bez dodatkowych składników. Taki wniosek wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., Sąd stwierdził bowiem, że przez wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika do obliczenia dodatku za nadgodziny należy rozumieć wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK