| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie są podatkowe skutki użyczenia pracodawcy narzędzi stanowiących własność pracownika

Jakie są podatkowe skutki użyczenia pracodawcy narzędzi stanowiących własność pracownika

Jeden z naszych pracowników chciałby wykorzystywać w pracy prywatny komputer, drukarkę i skaner, ale bez żadnej rekompensaty z tego tytułu. Zgadzamy się na takie rozwiązanie. Czy możemy zawrzeć z pracownikiem nieodpłatną umowę użyczenia? Jakie byłyby ewentualne skutki podatkowe takiego użyczenia zarówno dla pracownika, jak i dla firmy?

WAŻNE!

Nieodpłatne użyczenie pracodawcy przez pracownika sprzętu stanowiącego jego własność nie powoduje powstania przychodu po stronie zatrudnionego.

W innej sytuacji pod względem podatkowym jest podmiot biorący rzecz w używanie. Ze względu na to, że umowa użyczenia nie jest umową wzajemną, lecz jednostronnie zobowiązującą (zobowiązanym do spełnienia świadczenia, tj. wydania rzeczy, jest tylko użyczający), korzystający z rzeczy odnosi przysporzenie o konkretnym wymiarze finansowym. Pracodawca dzięki użyczeniu nie musi inwestować w zakup czy wynajem danego sprzętu, ale po stronie zatrudniającego powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych lub od osób fizycznych.

Przychodem z działalności gospodarczej jest bowiem wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn (art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof). Podmioty podlegające ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych również uzyskują przychód z tytułu otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Nieodpłatnym świadczeniem jest każde zdarzenie prawne i gospodarcze w działalności osób prawnych/fizycznych, które wiąże się z nieodpłatnym przysporzeniem majątku tej osoby o konkretnym wymiarze finansowym. Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia (art. 11 ust. 2a pkt 4 updof). W opisanym przypadku muszą Państwo oszacować wartość przychodu z nieodpłatnego świadczenia na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług najmu sprzętu komputerowego na terenie prowadzonej przez Państwa działalności.

Podstawa prawna:

  • art. 710–719 Kodeksu cywilnego,
  • art. 11 ust. 2a pkt 4, art. 14 ust. 2 pkt 8, art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 pkt 2, ust. 6 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK