| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie są podatkowe skutki użyczenia pracodawcy narzędzi stanowiących własność pracownika

Jakie są podatkowe skutki użyczenia pracodawcy narzędzi stanowiących własność pracownika

Jeden z naszych pracowników chciałby wykorzystywać w pracy prywatny komputer, drukarkę i skaner, ale bez żadnej rekompensaty z tego tytułu. Zgadzamy się na takie rozwiązanie. Czy możemy zawrzeć z pracownikiem nieodpłatną umowę użyczenia? Jakie byłyby ewentualne skutki podatkowe takiego użyczenia zarówno dla pracownika, jak i dla firmy?

WAŻNE!

Nieodpłatne użyczenie pracodawcy przez pracownika sprzętu stanowiącego jego własność nie powoduje powstania przychodu po stronie zatrudnionego.

W innej sytuacji pod względem podatkowym jest podmiot biorący rzecz w używanie. Ze względu na to, że umowa użyczenia nie jest umową wzajemną, lecz jednostronnie zobowiązującą (zobowiązanym do spełnienia świadczenia, tj. wydania rzeczy, jest tylko użyczający), korzystający z rzeczy odnosi przysporzenie o konkretnym wymiarze finansowym. Pracodawca dzięki użyczeniu nie musi inwestować w zakup czy wynajem danego sprzętu, ale po stronie zatrudniającego powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych lub od osób fizycznych.

Przychodem z działalności gospodarczej jest bowiem wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn (art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof). Podmioty podlegające ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych również uzyskują przychód z tytułu otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Nieodpłatnym świadczeniem jest każde zdarzenie prawne i gospodarcze w działalności osób prawnych/fizycznych, które wiąże się z nieodpłatnym przysporzeniem majątku tej osoby o konkretnym wymiarze finansowym. Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia (art. 11 ust. 2a pkt 4 updof). W opisanym przypadku muszą Państwo oszacować wartość przychodu z nieodpłatnego świadczenia na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług najmu sprzętu komputerowego na terenie prowadzonej przez Państwa działalności.

Podstawa prawna:

  • art. 710–719 Kodeksu cywilnego,
  • art. 11 ust. 2a pkt 4, art. 14 ust. 2 pkt 8, art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 pkt 2, ust. 6 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »