| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy pracownicy w ciąży przysługuje wynagrodzenie za pozostawanie bez pracy

Kiedy pracownicy w ciąży przysługuje wynagrodzenie za pozostawanie bez pracy

Jedna z naszych pracownic otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę, które upłynęło 31 maja 2012 r. Trzy tygodnie po rozwiązaniu umowy pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie i zaświadczenie potwierdzające, że jest w drugim miesiącu ciąży. Oba dokumenty zostały wystawione z bieżącą datą. Przywróciliśmy pracownicę do pracy, ale czy za okres tych 3 tygodni mamy obowiązek wypłacić jej wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy?

Wymienione zasady dotyczą ciężarnych pracownic, z wyjątkiem:

  • zatrudnionych na podstawie powołania – organ odwołujący, zanim odwoła pracownicę w ciąży, musi ją przenieść do innych zadań odpowiadających jej kwalifikacjom z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia przez okres odpowiadający okresowi wypowiedzenia. Jeżeli pracownica nie wyraża zgody na takie przesunięcie, jej stosunek pracy ulega rozwiązaniu z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, którego bieg rozpoczyna się od dnia zaproponowania na piśmie innej pracy (art. 72 § 2 k.p.),
  • nauczycielki przeniesionej w stan nieczynny (wyrok SN z 2 września 1999 r., I PKN 225/99, OSNP 2000/24/896).

W przedstawionej sytuacji pracownicy nie przysługuje wynagrodzenie za 3 tygodnie pozostawania bez pracy, ponieważ powiadomiła o ciąży po rozwiązaniu stosunku pracy. W takiej sytuacji wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy należy się od chwili powiadomienia zakładu o ciąży (wyrok SN z 14 stycznia 1981 r., I PRN 135/80, OSNCP 1981/7/139).

Pracownicy, która powiadomiła pracodawcę o ciąży po rozwiązaniu stosunku pracy, przysługuje wynagrodzenia od chwili tego powiadomienia.

Inaczej byłoby, gdyby pracownica poinformowała pracodawcę o ciąży podczas trwania zatrudnienia, a ten przywróciłby ją na poprzednie stanowisko dopiero jakiś czas po rozwiązaniu stosunku pracy. Pracownica zachowuje wówczas prawo do wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy, czyli od momentu ustania zatrudnienia do dnia jego podjęcia.

Przepisy prawa pracy nie gwarantują ciężarnej pracownicy, którą pracodawca przywrócił do pracy w wyniku porozumienia stron, wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy wskutek nieprawidłowego zwolnienia. Przewidują jednak, że sąd musiałby przyznać takiej pracownicy wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy, jeśliby wystąpiła z takim roszczeniem w pozwie (art. 45 § 3 i art. 47 k.p.).

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy dla pracownika przywróconego do pracy przez sąd należy obliczać jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (§ 1 rozporządzenia w sprawie obliczania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy). Należy zatem uznać, że w razie ugodowego przywrócenia ciężarnej pracownicy do pracy kwestię ewentualnego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy strony powinny ustalić w osobnym porozumieniu. Korzystając z analogii do ewentualnego sporu sądowego, najlepiej zastrzec w takim porozumieniu prawo pracownicy do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy ustalanego jak przez sąd, a więc kalkulowanego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

 

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »