| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika jest nie tylko dokonywanie potrąceń ustawowych z wynagrodzenia pracownika, ale również tych, które wynikają z działań komorniczych i administracyjnych. Aby prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę, należy pamiętać o ochronie, jaką to wynagrodzenie jest objęte przez przepisy Kodeksu pracy.

Zbieg potrąceń

Powyższe zasady dokonywania potrąceń mają zastosowanie również wtedy, gdy z zasiłku pracownika ma być dokonane więcej niż jedno potrącenie – pod warunkiem że środki są wystarczające. Należy jednak pamiętać o pewnych dodatkowych ograniczeniach.

W razie zbiegu potrąceń sum egzekwowanych na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie świadczeń alimentacyjnych lub zbiegu tytułu na alimenty z potrąceniami na inne należności na podstawie tytułu wykonawczego (np. kredyt bankowy), łącznie potrącenia nie mogą przekroczyć 60% kwoty zasiłku. Gdy ma miejsce zbieg egzekucji z innymi należnościami niż alimentacyjne, związanymi z odpłatnością za pobyt w placówkach pomocy i opieki, można potrącić maksymalnie 50% zasiłku. Natomiast 25% świadczenia to maksymalna wysokość potrącenia, gdy dokonujemy innych potrąceń na mocy tytułów wykonawczych. Obowiązuje tu bowiem zasada, że granicę potrąceń wyznacza najwyższy wskaźnik procentowy dla zbiegu potrąceń.

WAŻNE!

Jeśli z zasiłku ma być dokonane więcej niż jedno potrącenie, nie należy sumować poszczególnych limitów potrąceń, ale stosować najwyższy limit.

Przy zbiegu egzekucji należności alimentacyjnych lub należności innych niż alimentacyjne (na podstawie tytułu wykonawczego) z potrąceniem bezegzekucyjnym (bez tytułu wykonawczego), potrącenia i egzekucja łącznie nie mogą przekraczać:

  • 60% kwoty zasiłku, jeżeli wśród potrąceń występują należności alimentacyjne albo
  • 50% kwoty zasiłku – w pozostałych przypadkach.

PRZYKŁAD

Pracodawca jest płatnikiem zasiłków, ma dwa tytuły wykonawcze, na podstawie których z przychodów pracownika dokonuje potrąceń alimentów i kredytu bankowego, łącznie na kwotę 8000 zł. Przez cały maj pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim i przysługiwał mu zasiłek chorobowy w wysokości 1850 zł brutto. Z uwagi na zbieg potrąceń, łącznie nie mogą one przekroczyć 60% kwoty zasiłku, tj.:

1850 zł x 60% = 1110 zł.

Kwota wolna od potrąceń: 399,59 zł (799,18 zł x 50%).

Zasiłek po odliczeniu zaliczki na podatek:

(1850 zł x 18%) – 46,33 zł = 286,67 zł; po zaokrągleniu 287 zł,

1850 zł – 287 zł = 1563 zł.

Po odliczeniu kwoty wolnej od potrąceń:

1563 zł – 399,59 zł = 1163,41 zł.

Pracodawca nie może całej tej kwoty przeznaczyć na pokrycie długów, ponieważ przekracza ona dopuszczalną granicę, która wynosi 1110 zł i tylko tyle pracodawca może odjąć z zasiłku.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK