| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Ustalanie podstawy obliczania wynagrodzenia urlopowego

Ustalanie podstawy obliczania wynagrodzenia urlopowego

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Obliczając jego wysokość, należy uwzględnić stałe i zmienne składniki wynagrodzenia. Do podstawy obliczeń wlicza się m.in. wypłacony pracownikowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Nie wszystkie składniki doliczane do pensji będą brane pod uwagę przy ustalaniu podstawy wynagrodzenia za urlop. Listę składników niewliczanych do podstawy ustalania wynagrodzenia urlopowego zawiera § 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Do podstawy obliczania wynagrodzenia urlopowego nie wlicza się m.in.:

  • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
  • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
  • gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej.

Pozostałe świadczenia niewskazane w § 6 rozporządzenia należy wliczyć do podstawy wynagrodzenia urlopowego.

Premie

Do wynagrodzenia urlopowego należy wliczyć premię pracownika. Nie chodzi tu o premie uznaniowe, czyli tzw. nagrody, ale o takie świadczenia, które pracownik otrzymuje cyklicznie (np. co miesiąc czy co kwartał).

Co do zasady na wysokość premii (nawet regulaminowej) pracownik powinien mieć wpływ, tzn. powinna ona być uzależniona od wkładu pracy pracownika, osiąganych efektów itp. Natomiast w sytuacji gdy premia jest przyznawana zawsze, niezależnie od jakości pracy pracownika, np. co miesiąc pracownik ma zagwarantowany procent z zysku, niezależnie od tego, czy pracuje czy jest na zwolnieniu lub urlopie, to takie świadczenie bardziej przypomina należność z tytułu udziału w zysku i jako takie powinno być wykluczone z podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego.

Przykład

Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku. Poprosił o urlop wypoczynkowy od 7 do 13 maja 2012 r. (40 godzin). Otrzymuje on wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4000 zł oraz premię miesięczną w wysokości do 20% wynagrodzenia zasadniczego, która w lutym wyniosła 600 zł (15%), w marcu 480 zł (12%), a w kwietniu 800 zł (20%). W okresie od lutego do kwietnia pracownik przepracował w sumie 504 godziny. Wynagrodzenie za ten urlop należy ustalić w następujący sposób:

● wynagrodzenie zasadnicze za maj należy wypłacić w stałej kwocie, należnej w każdym miesiącu: 4000 zł,

● premię miesięczną należy przyjąć z 3 miesięcy poprzedzających maj: 600 zł + 480 zł + 800 zł = 1880 zł,

● sumę premii z okresu luty–kwiecień trzeba następnie podzielić przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie tych 3 miesięcy (1880 zł : 504 godz. = 3,73 zł),

● 40 godz. × 3,73 zł = 149,20 zł – wynagrodzenie urlopowe ze zmiennych składników.

Natomiast premie kwartalne nie powinny być zaliczane do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Powinno się je wypłacać w przyjętych terminach wypłaty, w wysokości tak ustalonej, jakby pracownik wykonywał pracę w czasie urlopu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK