| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów przy umowie o dzieło

Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów przy umowie o dzieło

Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o dzieło, której przedmiotem będzie napisanie tekstów na stronę internetową naszej firmy (opisy usług, opracowanie oferty) i przygotowanie szablonu oferty firmowej w wersji graficznej i tekstowej. Czy do wynagrodzenia z tego tytułu możemy zastosować 50% koszty uzyskania przychodu?

Jeżeli wszystkie wymienione przez Państwa czynności będą miały indywidualny i niepowtarzalny charakter oraz wykonawca będzie dysponował prawami autorskimi do stworzonego dzieła, będą Państwo mogli zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia za wykonane dzieło.

Umowa o dzieło jest umową rezultatu i wymaga, aby działanie przyjmującego określone zamówienie doprowadziło do konkretnego, w przyszłości indywidualnie oznaczonego efektu (dzieła). Przez taką umowę przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania umówionego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Przy jego rozliczaniu strony mogą niekiedy zastosować koszty uzyskania przychodów (dalej Kup) w wysokości 50%.

Preferencyjna stawka Kup przysługuje, jeżeli:

  • wykonywana przez wykonawcę praca jest twórcza oraz spełnia przesłanki utworu określone w ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
  • uzyskanie przychodu przez wykonawcę wynika z korzystania przez niego z praw autorskich lub rozporządzania tymi prawami (art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Za utwór uznaje się każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Przedmiotem prawa autorskiego są w szczególności utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), architektoniczne, audiowizualne (w tym filmowe).

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w interpretacji indywidualnej z 16 czerwca 2005 r. (sygn. DF/415–437/05/FW), stwierdził, że: „(...) określenie >>przejaw działalności twórczej<< oznacza jakikolwiek uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta jest spełniona, gdy mamy do czynienia z subiektywnie nowym wytworem intelektu. Cecha indywidualności przejawia się w samym procesie twórczym i oznacza oryginalność, niepowtarzalność. Tylko w przypadku łącznego spełnienia ww. przesłanek twórcy przysługują zarówno autorskie prawa osobiste, jak i autorskie prawa majątkowe, w szczególności zaś wynagrodzenie za korzystanie z utworu (...)”.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK