| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > W jaki sposób zrekompensować dyżur pracowniczy

W jaki sposób zrekompensować dyżur pracowniczy

Czas dyżuru, co do zasady, nie jest czasem pracy. Jeżeli jednak podczas dyżuru pracownik będzie faktycznie wykonywał pracę, ten czas należy zaliczyć do czasu pracy i odpowiednio opłacić. Pracownikowi należy zrekompensować także czas pełnienia dyżuru niezaliczonego do czasu pracy.

Rekompensata za dyżur (zarówno w formie czasu wolnego, jak i wynagrodzenia) nie przysługuje pracownikom, którzy pełnili go w domu. Wynagrodzenie za czas dyżuru nie przysługuje również pracownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy, bez względu na miejsce pełnienia dyżuru.

PRZYKŁAD

Główny księgowy został wezwany do firmy i dyżuruje w biurze w siedzibie pracodawcy, ponieważ w firmie odbywa się kontrola skarbowa (kontroler może zażądać dodatkowych dokumentów lub informacji). Za czas dyżuru głównemu księgowemu nie przysługuje rekompensata ani w formie wynagrodzenia, ani czasu wolnego, bez względu na to, że dyżurował w siedzibie firmy.

Czas wolny za dyżur a wynagrodzenie za pracę

Jeśli pracownik za czas dyżuru, podczas którego nie była wykonywana praca, otrzymuje czas wolny, dochodzi do sytuacji, w której nie przepracuje on pełnego wymiaru czasu pracy, jaki obowiązuje w danym okresie rozliczeniowym.

Może wówczas pojawić się problem z ustaleniem wynagrodzenia za ten miesiąc.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (sygn. DPR-III-079–123/TW/08), jeżeli w wyniku udzielenia przez pracodawcę czasu wolnego za dyżur pracownik przepracuje mniejszą liczbę godzin, niż wynikałoby to z wymiaru czasu pracy ustalonego na podstawie art. 130 Kodeksu pracy, nie powinno to spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Natomiast zdaniem PIP (sygn. GNP-302–4560–06/PE), za czas wolny udzielony za pełniony dyżur wynagrodzenie nie przysługuje: „(...) w przypadku udzielenia dnia wolnego (...) powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują prawa do wynagrodzenia za ten czas. Brak jest podstaw prawnych do ustalenia wynagrodzenia za ten okres, a niepłatny czas wolny jest w tym wypadku jedyną formą rekompensaty za pełnienie dyżuru poza domem pracownika (...)”.

WAŻNE!

Według PIP wynagrodzenie nie przysługuje za czas wolny udzielony w zamian za pełnienie dyżuru.

W opinii PIP, w takim przypadku będzie miał zastosowanie § 12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy..., który stanowi, że w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia – miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu i otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia należy odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Taka wykładnia przepisów jest korzystna dla pracodawcy, przy czym jej stosowanie może okazać się ryzykowne i spowodować roszczenie pracownika. Lepiej zatem zastosować wykładnię przepisów przedstawioną przez MPiPS.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Turek

analityk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK