| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć wynagrodzenie przekraczające roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek

Jak rozliczyć wynagrodzenie przekraczające roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek

Menedżer, którego zatrudniamy od stycznia br. na podstawie umowy cywilnoprawnej (o charakterze umowy zlecenia), zarabia miesięcznie 9000 zł. W grudniu 2011 r. przekroczy roczną podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych – łącznie zarobi 108 000 zł. Zgodnie z zawartym kontraktem, wynagrodzenie zostanie mu wypłacone w grudniu, a zatem składki zostaną opłacone w styczniu 2012 r. Czy mimo to powinniśmy ograniczyć podstawę składek emerytalno-rentowych za grudzień do limitu 30-krotności? Jak naliczyć składkę chorobową – czy zmniejszyć ją do kwoty ograniczenia miesięcznego składki chorobowej czy ustalić ją od kwoty składek emerytalno-rentowych po ograniczeniu rocznym (będzie to wówczas kwota niższa niż ograniczenie miesięczne)?

PRZYKŁAD

Menedżer (zgłoszony jako zleceniobiorca do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) do końca listopada 2011 r. uzyskał roczne wynagrodzenie w łącznej kwocie 100 750 zł. Wynagrodzenie należne za grudzień wynosi 13 500 zł.

Wariant 1

Zgodnie z umową wynagrodzenie zostaje wypłacone najpóźniej ostatniego roboczego dnia miesiąca za dany miesiąc (a zatem za grudzień – do 30 grudnia br.). W takiej sytuacji składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe należy opłacić tylko od kwoty 20 zł, składkę na ubezpieczenie wypadkowe – od całości przychodu wypłaconego w grudniu, natomiast składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – od kwoty nowego ograniczenia podstawy wymiaru tej składki, czyli od kwoty 8540 zł.

Wariant 2

Zgodnie z umową wynagrodzenie zostaje wypłacone najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca (a zatem za grudzień br. zostanie wypłacone do 10 stycznia 2012 r.). Wskutek przesunięcia wypłaty wynagrodzenia za grudzień na kolejny miesiąc, w 2011 r. nie dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wszystkie obowiązkowe składki należy zatem rozliczyć i opłacić od całego wynagrodzenia wypłaconego zleceniobiorcy za grudzień 2011 r., w styczniu 2012 r. Płatnik musi nadal pamiętać o zastosowaniu miesięcznego ograniczenia podstawy dobrowolnej składki chorobowej.

Niezależnie od zastosowania ograniczenia podstawy składek emerytalno-rentowych do limitu 30-krotności muszą Państwo również zastosować miesięczne ograniczenie podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Zasadniczo składkę na to ubezpieczenie należy opłacać od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Od tej zasady są dwa odstępstwa:

  • ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych nie ma zastosowania do składki chorobowej (zarówno obowiązkowej, jak i dobrowolnej);
  • kwota składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe podlega miesięcznemu ograniczeniu do limitu 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (obowiązkowa składka chorobowa nie podlega żadnym ograniczeniom).

Od 1 grudnia 2011 r. do 29 lutego 2012 r. podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może być wyższa niż 250% przeciętnego wynagrodzenia z III kwartału 2011 r. Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale br. wyniosło 3416 zł. W przypadku zatrudnianego przez Państwa menedżera składkę chorobową za grudzień br. należy opłacić od podstawy ograniczonej do 2,5-krotności tej kwoty, tj. do 8540 zł.

Jeśli w grudniu 2011 r. zleceniodawca wypłaci zleceniobiorcy podlegające oskładkowaniu wynagrodzenie w kwocie 9000 zł, to wówczas składkę chorobową powinien ustalić od podstawy wymiaru równej kwocie 8540 zł. Taki limit w podstawie składki chorobowej należy zastosować również w przypadku, gdy wynagrodzenie wypłacone w grudniu br. będzie należne za poprzedni miesiąc (w listopadzie br. ograniczenie podstawy dobrowolnej składki chorobowej wynosiło 8415,28 zł). Do ustalenia podstawy wymiaru składki nie ma bowiem znaczenia, za jaki okres jest należny przychód – decydująca jest data jego wypłaty lub pozostawienia ubezpieczonemu do dyspozycji.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK