| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczyciela a "trzynastka"

Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczyciela a "trzynastka"

Jesteśmy publiczną szkołą. Czy wypłacony nauczycielom w tym roku jednorazowy dodatek uzupełniający za 2010 r. powinniśmy uwzględnić w podstawie „trzynastki” w pełnej wysokości czy tylko w 1/12 całości?

WAŻNE!

Jednorazowy dodatek uzupełniający od 1 stycznia 2011 r. stanowi element pensji nauczyciela, który należy uwzględnić w podstawie wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, a także „trzynastki” oraz nagrody jubileuszowej.

Powyższy dodatek jest świadczeniem pieniężnym, które przysługuje za okresy roczne i dlatego w wynagrodzeniu oraz w ekwiwalencie za urlop wypoczynkowy należy uwzględniać go w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej nauczycielowi za poprzedni rok kalendarzowy (§ 2 ust. 3 rozporządzenia urlopowego dla nauczycieli).

Ponieważ przepisy nakazują zaliczać do podstawy wymiaru „trzynastki” wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, dlatego jednorazowy dodatek uzupełniający również należy wliczyć do tej podstawy.

Dodatek uzupełniający przysługuje za okres roczny. Skoro zatem podstawę „trzynastki” wyliczamy od płacy rocznej, mogłoby to sugerować, że dodatek powinien zostać uwzględniony w pełnej wypłaconej kwocie brutto. Jednak regulacje dotyczące zasad ustalania wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego jednoznacznie wskazują na stosowanie wytycznych przewidzianych do obliczania podstawy wymiaru jak ekwiwalentu za urlop.

WAŻNE!

Podstawę wymiaru „trzynastki” należy powiększyć wyłącznie o 1/12 część jednorazowego dodatku uzupełniającego.

PRZYKŁAD

Aneta G. pracuje od kilku lat jako nauczycielka w publicznym przedszkolu (placówce nieferyjnej). Miesięczne wynagrodzenie Anety G. stanowi:

● wynagrodzenie zasadnicze – 1850 zł,

● dodatek stażowy – 129,50 zł (7% płacy zasadniczej),

● dodatek motywacyjny – 100 zł.

31 stycznia 2011 r. pracownicy wypłacono jednorazowy dodatek uzupełniający za 2010 r. w wysokości 1900 zł. Do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2011 r. przysługującego Anecie G., oprócz sumy ww. stałych składników wynagrodzenia, pracodawca ma obowiązek doliczyć 1/12 dodatku uzupełniającego, czyli 158,33 zł, tj. 1900 zł : 12.

Podstawa prawna

  • art. 30a Karty Nauczyciela,
  • § 1–6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. Nr 71, poz. 737 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowego nauczycieli (Dz.U. Nr 255, poz. 1712),
  • art. 4 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »