| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Konsekwencje przyznania studiującym pracownikom nagrody za wyniki w nauce

Konsekwencje przyznania studiującym pracownikom nagrody za wyniki w nauce

Chcemy wyróżnić studentów (zarówno naszych pracowników, jak i klientów niebędących pracownikami), którzy ukończą w tym roku studia z najlepszym wynikiem, nagrodami – albumem oraz nagrodą pieniężną. Kierunek studiów wybrany przez każdego z pracowników jest ich samodzielną decyzją i nie ma związku z zajmowanymi stanowiskami ani z wykonywaną pracą. Czy w takim przypadku u obdarowanych pracowników powstanie przychód do opodatkowania i oskładkowania, który należy doliczyć do wynagrodzenia za pracę? Kto powinien odprowadzić podatek od wartości przekazanej nagrody?

W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnik ma obowiązek przesłać do właściwego urzędu skarbowego roczną deklarację PIT-8AR.

W pewnych okolicznościach nagrody przyznane w konkursie mogą zostać zwolnione z opodatkowania. Do tej grupy należą wygrane w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagrody związane ze sprzedażą premiową – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł (art. 21 ust. 1 pkt 68 updof). Powołany przepis przewiduje również zwolnienie z podatku dochodowego wygranych w konkursach, które nie są wprawdzie ogłaszane przez środki masowego przekazu, ale są konkursami z określonych w tym przepisie dziedzin, tj. nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu. Przy tym zwolnienie z podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Przepisy podatkowe nie definiują pojęć „nauka”, „wiedza”, „konkurs”. Posługując się wykładnią językową, „nauka” to ogół usystematyzowanej wiedzy ludzkiej, zespół poglądów, wiadomości dotyczących określonej dziedziny wiedzy. „Wiedza” to ogół wiadomości, umiejętności w jakiejś dziedzinie zdobytych dzięki uczeniu się, doświadczeniu życiowemu. Natomiast „konkurs” słowniki języka polskiego definiują jako przedsięwzięcie dające możliwość wyboru najlepszych wykonawców i autorów danych prac itp. W tej sprawie wypowiedział się również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 czerwca 2011 r. (sygn. IPPB2/415-274/11-4/MG).

WAŻNE!

Nagroda przyznana pracownikowi bez związku z wykonywaną pracą w ramach otwartego współzawodnictwa jest przychodem z innych źródeł.

Zatem, w sytuacji opisanej w pytaniu, wartości przekazanej nagrody za wyniki w nauce nie mogą Państwo doliczyć do przychodów z umowy o pracę, bowiem są to dwa różne źródła przychodów. W tym przypadku przyznanie nagrody pracownikom nie ma związku z wykonywaną przez nich pracą, ale ma charakter otwarty i dotyczy również osób niebędących pracownikami. Należy przy tym pamiętać, że sposób opodatkowania przekazanej nagrody zależy od tego, czy została ona przyznana w drodze konkursu, czy bez jego przeprowadzania. Jednak w obydwu tych przypadkach nagroda nie stanowi podstawy wymiaru składek ani na ubezpieczenia społeczne ani na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna

  • art. 20, art. 21, art. 30 art. 41, art. 42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »