| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Zwrot nienależnie wypłaconej odprawy pośmiertnej

Zwrot nienależnie wypłaconej odprawy pośmiertnej

W sierpniu br. wypłaciliśmy po zmarłym pracowniku odprawę pośmiertną małżonce i 21-letniej jego córce, która – jak się później okazało – przerwała naukę ponad rok temu. Czy w tej sytuacji możemy żądać zwrotu odprawy od córki zmarłego pracownika?

Odprawa pośmiertna, co do zasady, jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie stanowi również przychodu podlegającego opodatkowaniu.

W niektórych przypadkach pracodawca nie ma obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej. Dotyczy to sytuacji, gdy:

  • nie ma małżonka i innych członków rodziny zmarłego pracownika uprawnionych do renty rodzinnej,
  • jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest zobowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

Zatrudniający ma jednak obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej w pełnej wysokości uprawnionym członkom rodziny, jeżeli zmarły pracownik sam finansował składki na ubezpieczenie na życie.

Podstawa prawna

  • art. 93, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 65–74 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK