| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Opodatkowanie opłacanego przez pracodawcę dojazdu pracownika na nieobowiązkowe badania lekarskie

Opodatkowanie opłacanego przez pracodawcę dojazdu pracownika na nieobowiązkowe badania lekarskie

Naszym pracownikom zapewniliśmy bezpłatny dojazd na obowiązkowe i nieobowiązkowe badania lekarskie. Czy w tej sytuacji u tych osób powstanie przychód do opodatkowania?

WAŻNE!

Przychodem pracownika są poniesione przez pracodawcę koszty dojazdu na nieobowiązkowe badania lekarskie.

Wartość pieniężną świadczeń w naturze przysługujących pracownikom na podstawie odrębnych przepisów należy ustalać według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców – jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy. Natomiast wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  • jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  • jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu,
  • w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica między wartością tych świadczeń, ustaloną według powyższych reguł, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Wartość pieniężną świadczeń przysługujących w naturze ustala się według cen zakupu.

Zatem do przychodu pracownika powinni Państwo doliczyć wydatki na dojazd na badania nieobowiązkowe obliczone według podanych wyżej zasad, a także naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatek jak od wynagrodzenia za pracę.

PRZYKŁAD

Pracodawca ponosi koszty przejazdu pracowników na obowiązkowe i nieobowiązkowe badania lekarskie do/z placówek medycznych na terenie Warszawy. Pracownicy na ten cel otrzymują zakupione przez pracodawcę bilety komunikacji miejskiej. Jeden z pracowników w lipcu br. miał dwie konsultacje lekarskie w ramach nieobowiązkowych badań profilaktycznych. Na dojazd do i z placówki wykorzystał bilety na kwotę 11,20 zł, którą należy doliczyć do wynagrodzenia za lipiec. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną w wysokości 2100 zł i otrzymuje miesięczną premię regulaminową w wysokości 190 zł. Zatrudniony złożył PIT-2 i ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodu.

Lista płac za lipiec br. powinna wyglądać następująco:

@RY1@i65/2011/015/i65.2011.015.000.0058.001.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • art. 12, art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm. ust. 1 pkt 11).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK