| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Opodatkowanie opłacanego przez pracodawcę dojazdu pracownika na nieobowiązkowe badania lekarskie

Opodatkowanie opłacanego przez pracodawcę dojazdu pracownika na nieobowiązkowe badania lekarskie

Naszym pracownikom zapewniliśmy bezpłatny dojazd na obowiązkowe i nieobowiązkowe badania lekarskie. Czy w tej sytuacji u tych osób powstanie przychód do opodatkowania?

WAŻNE!

Przychodem pracownika są poniesione przez pracodawcę koszty dojazdu na nieobowiązkowe badania lekarskie.

Wartość pieniężną świadczeń w naturze przysługujących pracownikom na podstawie odrębnych przepisów należy ustalać według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców – jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy. Natomiast wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  • jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  • jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu,
  • w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica między wartością tych świadczeń, ustaloną według powyższych reguł, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Wartość pieniężną świadczeń przysługujących w naturze ustala się według cen zakupu.

Zatem do przychodu pracownika powinni Państwo doliczyć wydatki na dojazd na badania nieobowiązkowe obliczone według podanych wyżej zasad, a także naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatek jak od wynagrodzenia za pracę.

PRZYKŁAD

Pracodawca ponosi koszty przejazdu pracowników na obowiązkowe i nieobowiązkowe badania lekarskie do/z placówek medycznych na terenie Warszawy. Pracownicy na ten cel otrzymują zakupione przez pracodawcę bilety komunikacji miejskiej. Jeden z pracowników w lipcu br. miał dwie konsultacje lekarskie w ramach nieobowiązkowych badań profilaktycznych. Na dojazd do i z placówki wykorzystał bilety na kwotę 11,20 zł, którą należy doliczyć do wynagrodzenia za lipiec. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną w wysokości 2100 zł i otrzymuje miesięczną premię regulaminową w wysokości 190 zł. Zatrudniony złożył PIT-2 i ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodu.

Lista płac za lipiec br. powinna wyglądać następująco:

@RY1@i65/2011/015/i65.2011.015.000.0058.001.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • art. 12, art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm. ust. 1 pkt 11).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK