| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia z umowy o pracę

Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia z umowy o pracę

Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku informatyka, który będzie m.in. wykonywał prace twórcze polegające na pisaniu programów użytkowych na potrzeby naszej firmy i na zamówienia naszych klientów zewnętrznych. W umowie o pracę jest zapis dotyczący przeniesienia praw autorskich na pracodawcę oraz dokładny opis czynności związanych z prawem autorskim. Trudno nam jednak wyodrębnić konkretną kwotę wynagrodzenia za te prace. Jesteśmy w stanie prowadzić jedynie szczegółową ewidencję prac twórczych i określić procentowo, jaka część czasu pracy w danym miesiącu przypadła na prace twórcze, a jaka na pozostałe czynności (obsługa techniczna sprzętu, baz danych, wdrożenie i obsługa zakupionych programów itp.), a tym samym rozdzielić wynagrodzenie za utwory i pozostałe czynności. Czy do części wynagrodzenia będącego honorarium za prace twórcze możemy w tej sytuacji zastosować 50% koszty uzyskania przychodów?

Jeśli w ramach całkowitej kwoty wynagrodzenia za pracę można ustalić kwotową wysokość honorarium na podstawie ewidencji prac twórczych, pozwalającej na określenie proporcji czasu pracy poświęconego przez pracownika w danym miesiącu na pracę twórczą do całkowitego czasu pracy w tym miesiącu, to zastosowanie kosztów autorskich 50% będzie prawidłowe. Zatem podwyższone koszty uzyskania przychodów można zastosować, jeżeli umowa o pracę nie stanowi inaczej, a obowiązki ze stosunku pracy dotyczą działalności twórczej lub ją obejmują i wynagrodzenie za pracę również stanowi wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Należy przy tym pamiętać, by do czasu wykorzystywanego na pracę twórczą nie wliczać urlopów i zwolnień lekarskich. Tym samym do wynagrodzenia za czas nieświadczenia pracy trzeba stosować ryczałtowe koszty uzyskania przychodów.

WAŻNE!

Do czasu wykorzystywanego na pracę twórczą nie należy wliczać urlopów i zwolnień lekarskich.

PRZYKŁAD

Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną w wysokości 10 000 zł. Korzysta z podstawowych kosztów uzyskania przychodów i złożył PIT-2. Na podstawie ewidencji pracy twórczej pracownika pracodawca ustalił, że w lutym br. poświęcił on 70% całkowitego czasu pracy na napisanie rozszerzenia (dodatkowej aplikacji) do programu obsługującego skup zboża i trzody chlewnej. Honorarium autorskie za czas poświęcony na napisanie dodatkowej aplikacji wyniosło 7000 zł, natomiast za pozostały nietwórczy czas pracy pracownik otrzymał 3000 zł w ramach obowiązującej go stawki miesięcznej. Do części wynagrodzenia za prace twórcze należy zastosować koszty procentowe (50%), a do pozostałej części wynagrodzenia koszty kwotowe zryczałtowane zwykłe (111,25 zł). Wobec tego każdą z części wynagrodzenia pracownika należy rozliczyć oddzielnie.

@RY1@i65/2011/005/i65.2011.005.000.0051.001.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • art. 1, art. 12 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.),
  • art. 18, art. 22 ust. 2, ust. 9 pkt 3, art. 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »