| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia z umowy o pracę

Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia z umowy o pracę

Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku informatyka, który będzie m.in. wykonywał prace twórcze polegające na pisaniu programów użytkowych na potrzeby naszej firmy i na zamówienia naszych klientów zewnętrznych. W umowie o pracę jest zapis dotyczący przeniesienia praw autorskich na pracodawcę oraz dokładny opis czynności związanych z prawem autorskim. Trudno nam jednak wyodrębnić konkretną kwotę wynagrodzenia za te prace. Jesteśmy w stanie prowadzić jedynie szczegółową ewidencję prac twórczych i określić procentowo, jaka część czasu pracy w danym miesiącu przypadła na prace twórcze, a jaka na pozostałe czynności (obsługa techniczna sprzętu, baz danych, wdrożenie i obsługa zakupionych programów itp.), a tym samym rozdzielić wynagrodzenie za utwory i pozostałe czynności. Czy do części wynagrodzenia będącego honorarium za prace twórcze możemy w tej sytuacji zastosować 50% koszty uzyskania przychodów?

Jeśli w ramach całkowitej kwoty wynagrodzenia za pracę można ustalić kwotową wysokość honorarium na podstawie ewidencji prac twórczych, pozwalającej na określenie proporcji czasu pracy poświęconego przez pracownika w danym miesiącu na pracę twórczą do całkowitego czasu pracy w tym miesiącu, to zastosowanie kosztów autorskich 50% będzie prawidłowe. Zatem podwyższone koszty uzyskania przychodów można zastosować, jeżeli umowa o pracę nie stanowi inaczej, a obowiązki ze stosunku pracy dotyczą działalności twórczej lub ją obejmują i wynagrodzenie za pracę również stanowi wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Należy przy tym pamiętać, by do czasu wykorzystywanego na pracę twórczą nie wliczać urlopów i zwolnień lekarskich. Tym samym do wynagrodzenia za czas nieświadczenia pracy trzeba stosować ryczałtowe koszty uzyskania przychodów.

WAŻNE!

Do czasu wykorzystywanego na pracę twórczą nie należy wliczać urlopów i zwolnień lekarskich.

PRZYKŁAD

Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną w wysokości 10 000 zł. Korzysta z podstawowych kosztów uzyskania przychodów i złożył PIT-2. Na podstawie ewidencji pracy twórczej pracownika pracodawca ustalił, że w lutym br. poświęcił on 70% całkowitego czasu pracy na napisanie rozszerzenia (dodatkowej aplikacji) do programu obsługującego skup zboża i trzody chlewnej. Honorarium autorskie za czas poświęcony na napisanie dodatkowej aplikacji wyniosło 7000 zł, natomiast za pozostały nietwórczy czas pracy pracownik otrzymał 3000 zł w ramach obowiązującej go stawki miesięcznej. Do części wynagrodzenia za prace twórcze należy zastosować koszty procentowe (50%), a do pozostałej części wynagrodzenia koszty kwotowe zryczałtowane zwykłe (111,25 zł). Wobec tego każdą z części wynagrodzenia pracownika należy rozliczyć oddzielnie.

@RY1@i65/2011/005/i65.2011.005.000.0051.001.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • art. 1, art. 12 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.),
  • art. 18, art. 22 ust. 2, ust. 9 pkt 3, art. 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK