| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Rekompensata za pracę w wolną sobotę i niedzielę

Rekompensata za pracę w wolną sobotę i niedzielę

Jeśli pracownik przyszedł do pracy w sobotę na 6 godzin i w niedzielę na 4 godziny (łącznie 10 godz.) i udzielono mu tylko jednego dnia wolnego, to jak należy rozliczyć takiego pracownika? Czy należy mu się wynagrodzenie za 2 godziny nadliczbowe (10 godz. przepracowanych – 8 godz. wolnych = 2 nadgodziny)? Czy też trzeba mu zapłacić za 4 godziny nadliczbowe – za niedzielę, a sobota jest zrekompensowana udzielonym dniem wolnym?

Praca w sobotę i niedzielę powinna być w pierwszej kolejności zrekompensowana udzieleniem pracownikowi dni wolnych od pracy.

Praca ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy może mieć miejsce wtedy, gdy zaistnieje konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii bądź też wystąpią szczególne potrzeby pracodawcy (art. 151 k.p.). Zakładamy, że jedna z tych przesłanek miała miejsce w tej sprawie, a zarówno sobota, jak i niedziela były dla tego pracownika dniami wolnymi od pracy.

Za pracę w sobotę, która jest dla pracownika dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, przysługuje mu w zamian inny dzień wolny od pracy. Pracodawca powinien udzielić tego dnia do końca okresu rozliczeniowego w terminie uzgodnionym z pracownikiem (art. 1513 k.p.) Bez względu na to, ile godzin pracownik pracował w tym dniu, przysługuje mu pełny dzień wolny. Pozostała część takiego dnia roboczego, wolnego dla pracownika, również jest płatna, wynagrodzenie zaś za ten czas powinno być ustalone według zasad obowiązujących dla wynagrodzenia za przestój. Zdarza się jednak, że pracodawca nie ma możliwości oddania pracownikowi dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, np. pracownik do końca okresu rozliczeniowego przebywał na zwolnieniu lekarskim. Wówczas przepracowane przez niego godziny będą traktowane jako nadliczbowe, z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Należy mu wtedy wypłacić, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy. Wypłacanie wynagrodzenia, nawet wraz z dodatkami, zamiast udzielania czasu wolnego jest jednak traktowane przez inspekcję pracy jak wykroczenie przeciwko prawom pracownika i jest karane grzywną (art. 281 pkt 5 k.p.).

Za pracę w niedzielę uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina (art. 1519 k.p.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »