| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Rekompensata za pracę w wolną sobotę i niedzielę

Rekompensata za pracę w wolną sobotę i niedzielę

Jeśli pracownik przyszedł do pracy w sobotę na 6 godzin i w niedzielę na 4 godziny (łącznie 10 godz.) i udzielono mu tylko jednego dnia wolnego, to jak należy rozliczyć takiego pracownika? Czy należy mu się wynagrodzenie za 2 godziny nadliczbowe (10 godz. przepracowanych – 8 godz. wolnych = 2 nadgodziny)? Czy też trzeba mu zapłacić za 4 godziny nadliczbowe – za niedzielę, a sobota jest zrekompensowana udzielonym dniem wolnym?

Praca w sobotę i niedzielę powinna być w pierwszej kolejności zrekompensowana udzieleniem pracownikowi dni wolnych od pracy.

Praca ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy może mieć miejsce wtedy, gdy zaistnieje konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii bądź też wystąpią szczególne potrzeby pracodawcy (art. 151 k.p.). Zakładamy, że jedna z tych przesłanek miała miejsce w tej sprawie, a zarówno sobota, jak i niedziela były dla tego pracownika dniami wolnymi od pracy.

Za pracę w sobotę, która jest dla pracownika dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, przysługuje mu w zamian inny dzień wolny od pracy. Pracodawca powinien udzielić tego dnia do końca okresu rozliczeniowego w terminie uzgodnionym z pracownikiem (art. 1513 k.p.) Bez względu na to, ile godzin pracownik pracował w tym dniu, przysługuje mu pełny dzień wolny. Pozostała część takiego dnia roboczego, wolnego dla pracownika, również jest płatna, wynagrodzenie zaś za ten czas powinno być ustalone według zasad obowiązujących dla wynagrodzenia za przestój. Zdarza się jednak, że pracodawca nie ma możliwości oddania pracownikowi dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, np. pracownik do końca okresu rozliczeniowego przebywał na zwolnieniu lekarskim. Wówczas przepracowane przez niego godziny będą traktowane jako nadliczbowe, z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Należy mu wtedy wypłacić, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy. Wypłacanie wynagrodzenia, nawet wraz z dodatkami, zamiast udzielania czasu wolnego jest jednak traktowane przez inspekcję pracy jak wykroczenie przeciwko prawom pracownika i jest karane grzywną (art. 281 pkt 5 k.p.).

Za pracę w niedzielę uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina (art. 1519 k.p.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK