| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownikowi, który chorował w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w sobotę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe

Czy pracownikowi, który chorował w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w sobotę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe

Z powodu podtopień, jakie miały miejsce na terenie naszej firmy, zobowiązaliśmy kilku pracowników do pomocy przy usuwaniu skutków tego zalania w dniu wolnym 22 stycznia br. (sobota). W zamian za pracę w tym dniu wyznaczyliśmy im 31 stycznia jako dzień wolny. Jednak tego dnia jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim, a w naszym zakładzie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Czy musimy wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę w sobotę?

W takiej sytuacji nie muszą Państwo wypłacać pracownikowi dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, lecz tylko normalne wynagrodzenie za przepracowane godziny w sobotę. Udzielając pracownikowi dnia wolnego 31 stycznia zrekompensowali Państwo jego pracę w sobotę (22 stycznia) i tym samym nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Fakt pozostawania na zwolnieniu lekarskim pracownika w udzielonym dniu wolnym nie ma wpływu na prawidłowość tej rekompensaty.

UZASADNIENIE

Praca wykonywana w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy powoduje przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. W związku z tym taka praca w każdym przypadku musi zostać pracownikowi zrekompensowana. Sposób tej rekompensaty może być pieniężny lub w naturze, czyli przez udzielenie pracownikowi czasu wolnego w zamian za pracę nadliczbową.

Nie w każdym jednak przypadku pracodawca ma dowolność w stosowaniu jednego lub drugiego sposobu rekompensaty takiej pracy. Jeśli wystąpi konieczność wykonywania pracy w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracodawca każdorazowo musi udzielić pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym, aby zachować tę zasadę. W każdym okresie rozliczeniowym zatrudniający ma bowiem obowiązek zapewnić pracownikowi łączną liczbę dni wolnych od pracy odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie. Bez względu na liczbę przepracowanych godzin w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, pracownikowi przysługuje pełny dzień wolny za tę pracę oraz normalne wynagrodzenie za przepracowane w tym dniu godziny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »