| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak ustalać wysokość nagrody jubileuszowej dla chorującego pracownika samorządowego

Jak ustalać wysokość nagrody jubileuszowej dla chorującego pracownika samorządowego

Zatrudniamy w gimnazjum sprzątaczkę, która otrzymuje w stałych kwotach miesięcznych: wynagrodzenie zasadnicze 1400 zł, premię 140 zł i dodatek stażowy 280 zł. Pracownica nieprzerwanie choruje od lipca 2010 r. W czasie pobierania zasiłku chorobowego przysługuje jej tylko dodatek stażowy. Za kilka dni pracownica nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy. Jak obliczyć podstawę wymiaru przysługującej jej nagrody jubileuszowej – od sumy wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego i premii, czy tylko od dodatku stażowego?

Do podstawy wymiaru nagrody jubileuszowej należnej pracownikowi samorządowemu otrzymującemu wyłącznie składniki wynagrodzenia w stałych stawkach miesięcznych (jak w tej sytuacji) włączamy wszystkie te składniki – w kwocie należnej mu według umowy o pracę/aktu mianowania w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeśli jest to dla niego korzystniejsze – w dniu wypłaty tego świadczenia (§ 8 ust. 6 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). W przypadku gdyby pracownik uzyskał prawo do nagrody jubileuszowej będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę wymiaru nagrody stanowi wynagrodzenie należne w dniu nabycia prawa do nagrody (§ 8 ust. 7 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Zatem do podstawy wymiaru nagrody jubileuszowej należy wliczyć składniki wynagrodzenia należne sprzątaczce (w wysokości określonej w umowie o pracę) w miesiącu nabycia prawa do tego świadczenia bądź w miesiącu jego wypłaty (§ 15 rozporządzenia urlopowego w związku z § 8 ust. 6 i 7 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). Obliczając wysokość przysługującej pracownicy nagrody jubileuszowej należy kierować się zasadą, że zatrudniony powinien otrzymać nagrodę jubileuszową w wysokości wynagrodzenia, jakie uzyskałby, gdyby w tym czasie pracował.

PRZYKŁAD

W gimnazjum jest zatrudniona sprzątaczka, która nieprzerwanie choruje od lipca 2010 r. Oprócz zasiłku chorobowego otrzymuje również dodatek stażowy, który nie jest pomniejszany za czas absencji. W styczniu 2011 r. pracownica uzyskała prawo do nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy. Pracownica jest wynagradzana stałą stawką miesięczną w wysokości 1400 zł, ponadto otrzymuje stałą premię w wysokości 140 zł i dodatek stażowy w wysokości 280 zł. Aby obliczyć wysokość przysługującej jej nagrody jubileuszowej, należy kolejno:

ustalić podstawę wymiaru nagrody:

1400 zł + 140 zł + 280 zł = 1820 zł,

ustalić wysokość przysługującej nagrody za 35 lat pracy:

1820 zł x 200% = 3640 zł.

Podstawa prawna

  • art. 2 pkt 3, art. 38, art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.),
  • § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398 ze zm.),
  • art. 172 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »