| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Na jakim stanowisku kierowniczym nie płaci się dodatków za godziny nadliczbowe

Na jakim stanowisku kierowniczym nie płaci się dodatków za godziny nadliczbowe

Osoby zajmujące stanowiska kierownicze muszą czasami zostawać w pracy dłużej niż inni. Pracodawca może im nawet zmniejszać prawo do dobowego czy tygodniowego odpoczynku i zarazem nie musi takiej pracy „po godzinach” dodatkowo wynagradzać. Powinien mieć jednak pewność, że osoba, wobec której stosuje tego rodzaju ograniczenia, faktycznie wykonuje zadania kierownika. W razie sporu przed sądem będzie to musiał udowodnić.

PRZYKŁAD 2: Powołanie grupy roboczej

W zakładzie pracy zajmującym się produkcją artykułów chemii gospodarczej powołano grupę roboczą do zbadania preferencji klientów co do wielkości jednostkowych opakowań takich produktów. Wyznaczono osobę odpowiedzialną, a nawet nazwano tę grupę (grupą badawczą „Preferencje”). Jej zadania były koordynowane przez osobę odpowiedzialną za działania grupy. Miało to charakter pracy typowy dla stanowiska kierowniczego, mimo że grupa nie była stałym działem przedsiębiorstwa. Jest to dopuszczalne. Chociaż odrębność danej jednostki powinna wynikać z aktów wewnętrznych zakładu pracy, to jednak możliwe jest także wyodrębnienie jakiejś jednostki „od ręki” (por. wyrok Sądu Najwyższego z 12 lipca 2005 r., sygn. akt II PK 383/2004, OSNP 2006/7-8/112).

PRZYKŁAD 3: Koordynator wystaw w galerii

W galerii sztuki kierownik określonego działu, któremu podlega tylko dwóch pracowników merytorycznych oraz sekretarka, decyduje o sprowadzanych dziełach oraz porządku wystaw. Nie ulega wątpliwości, że pracownik ten samodzielnie kieruje określonym obszarem działalności zakładu pracy. Skoro tak, to mimo małej liczby podwładnych, może być uznany za sprawującego funkcję kierowniczą.

PRZYKŁAD 4: Prowadzenie oddziału zamiejscowego

Pracownik zatrudniony jest w oddziale znajdującym się 30 km od centrali i stoi na jego czele. Z racji odległości możliwość kontroli jego działań jest ograniczona, jego samodzielność jest zatem większa. Skoro tak, to zajmuje on stanowisko kierownicze (por. wyrok SN z 16 marca 2010 r., sygn. akt II PK 202/2009).

Podstawa prawna

  • Art. 128, 131, 132, 139, 151, 241 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK