| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak jednocześnie potrącać należności alimentacyjne i kary pieniężne

Jak jednocześnie potrącać należności alimentacyjne i kary pieniężne

Nasz pracownik, zatrudniony na pełny etat, powinien otrzymać za sierpień br. wynagrodzenie w wysokości 1317 zł. Przysługuje mu również dofinansowanie „wczasów pod gruszą” z zfśs w wysokości 500 zł. W tym roku otrzymał już świadczenia socjalne z zfśs o wartości 400 zł. Z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy 10 sierpnia br. nałożyliśmy na niego karę pieniężną w wysokości 50 zł. W tym samym czasie otrzymaliśmy pismo od komornika dotyczące niezapłaconych przez tego pracownika alimentów w wysokości 2000 zł. Jakich i w jakiej wysokości potrąceń powinniśmy dokonać z wynagrodzenia za sierpień br. i świadczenia za urlop przysługujących pracownikowi?

W pierwszej kolejności mają Państwo obowiązek potrącić z wynagrodzenia za pracę należności z tytułu świadczenia alimentacyjnego. Dopiero gdy zostanie ono w całości zaspokojone, można potrącić nałożoną na pracownika karę pieniężną. Świadczenie za urlop wypłacone z zfśs nie jest wynagrodzeniem za pracę, można je więc potrącić w całości.

UZASADNIENIE

Przepisy dotyczące ochrony wynagrodzenia mają na celu zapewnienie każdemu pracownikowi minimum środków na własne utrzymanie. Dlatego pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika wyłącznie na zasadach określonych w Kodeksie pracy.

Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy – można potrącić tylko (art. 87 § 1 k.p.):

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Potrąceń należy dokonywać w powyższej kolejności. Jeżeli dojdzie do zbiegu różnych tytułów do potrąceń, wówczas można dokonać potrąceń na kolejne wierzytelności, jeśli należność, która ma pierwszeństwo, zostanie zaspokojona w całości.

Dodatkową ochroną wynagrodzenia za pracę jest granica potrąceń oraz kwota wolna od potrąceń, które określają art. 87 § 3 i 871 § 1 Kodeksu pracy.

Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

  • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
  • w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

Co do zasady, kwotą wolną od potrąceń jest wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, z pewnymi wyjątkami. Pracownikowi należy pozostawić:

  • minimalne wynagrodzenie przy potrącaniu należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • 75% minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu zaliczek pieniężnych,
  • 90% minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu kar pieniężnych.

WAŻNE!

Przy potrąceniach należności alimentacyjnych nie należy uwzględniać kwoty wolnej od potrąceń.

Potrąceń należy dokonywać po odliczeniach składkowo-podatkowych przy założeniu, że pracownik ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów (w 2010 r. – 111,25 zł) i 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (w 2010 r. – 46,33 zł).

Obliczmy kwotę potrącenia świadczeń alimentacyjnych z minimalnego wynagrodzenia za pracę: 1317 zł – 180,57 zł (składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika) – 102,28 zł (składka na ubezpieczenie zdrowotne) – 50 zł (należna zaliczka na podatek dochodowy) = 984,15 zł netto.

Kwota do potrącenia: 984,15 zł x 3/5 = 590,49 zł.

Ponieważ w przypadku potrącania świadczeń alimentacyjnych nie ma kwoty wolnej od potrąceń, należy potrącić całą ustaloną kwotę. Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w wysokości netto: 393,66 zł (984,15 zł – 590,49 zł).

Jak wynika z przepisów dotyczących potrąceń, z wynagrodzenia Państwa pracownika należy w pierwszej kolejności potrącić należności alimentacyjne na łączną kwotę 2000 zł, a dopiero potem można potrącić karę pieniężną. Z wynagrodzenia za sierpień br. nie można dokonać potrącenia kary pieniężnej, ponieważ zajęcia z tytułu należności alimentacyjnych, należności innych niż alimentacyjne, zaliczek pieniężnych i kar pieniężnych nie mogą łącznie przekroczyć 3/5 wynagrodzenia. W omawianym przypadku taka część wynagrodzenia została już zajęta na pokrycie należności alimentacyjnych. W tej sytuacji pracownik może sam dokonać wpłaty z tytułu nałożonej kary bezpośrednio do kasy firmy.

Ochroną przed potrąceniami nie jest jednak objęte świadczenie pieniężne wypłacone z zfśs. Tak zwane wczasy pod gruszą nie są chronione ani w zakresie granicy dokonywanych potrąceń, ani w zakresie kwoty wolnej od potrąceń – nie jest to bowiem składnik wynagrodzenia. Oznacza to, że świadczenie za urlop z zfśs podlega egzekucji w całości, a więc całą kwotę (tylko po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy) należy przekazać na konto komornika.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK