| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy zapewnienie pracownikowi firmowego lokalu i bezpłatnego przejazdu w celach prywatnych jest jego przychodem

Czy zapewnienie pracownikowi firmowego lokalu i bezpłatnego przejazdu w celach prywatnych jest jego przychodem

Nasza firma ma filie w różnych miastach w Polsce. Posiadamy lokale (pokoje) przystosowane do zapewnienia noclegu i pobytu w nich pracownikom w delegacjach. W czasie urlopowym chcielibyśmy udostępniać pracownikom pokoje w innych miastach (np. pracownikowi z Warszawy pokój w oddziale firmy w Gdańsku, Krakowie itp.). Istnieje również możliwość dojazdu na koszt firmy (np. samochodem służbowym z przedstawicielem handlowym, który kieruje pojazdem). Czy będzie to przychód u pracownika? Co z podatkiem i składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Prawidłowość ustalenia wartości świadczenia

W celu prawidłowego ustalenia wartości świadczenia jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem (art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej). Dowodem może być zatem wszystko, co nie jest niezgodne z prawem. Prawidłowość ustalenia wartości pieniężnej świadczenia mogą potwierdzać oferty osób wynajmujących kwatery czy oferty firm zajmujących się przewozem osób, w tym wydrukowane z Internetu, notatki z rozmów telefonicznych dokonane przez pracowników firmy w celu ustalenia ceny tych usług, ogłoszenia prasowe itp.

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Wartość opisanych świadczeń należy zaliczyć również do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 i art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Przepisy rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie przewidują wyłączenia z podstawy składek świadczenia w postaci zapewniania noclegu czy przejazdu do celów prywatnych pracowników (niezwiązanych z podróżą służbową).

Jednak wartość świadczenia polegającego na udostępnieniu lokalu należy ustalić inaczej niż do celów podatkowych.

Jeżeli przedmiotem świadczenia jest udostępnienie lokalu mieszkalnego, wartość tego świadczenia należy ustalać:

a) dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego – w wysokości czynszu obowiązującego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej,

b) dla lokali komunalnych – w wysokości czynszu wyznaczonego dla tego lokalu przez gminę,

c) dla lokali własnościowych (z wyłączeniem wymienionych w punkcie „a” oraz domów stanowiących własność prywatną) – w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w danej dzielnicy,

d) dla lokali w hotelach – w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel (§ 3 pkt 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych...).

Zakładając, że lokal stanowi własność spółki, wartość tego świadczenia należy ustalić w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w danej dzielnicy (§ 3 pkt 3 lit. c rozporządzenia w sprawie szczegółowych...).

Przepisy ww. rozporządzenia nie wskazują natomiast, jak ustalić wartość świadczenia polegającego na zapewnieniu bezpłatnego przejazdu, jeżeli usługi przewozu osób nie wchodzą w zakres działalności gospodarczej pracodawcy ani nie dokonuje on ich zakupu. Ponieważ podstawę wymiaru składek stanowi jednak przychód w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, to należałoby w tym przypadku przyjąć przychód z tego tytułu ustalony w powyżej przedstawiony sposób do celów podatku dochodowego.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej78.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »