| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy zapewnienie pracownikowi firmowego lokalu i bezpłatnego przejazdu w celach prywatnych jest jego przychodem

Czy zapewnienie pracownikowi firmowego lokalu i bezpłatnego przejazdu w celach prywatnych jest jego przychodem

Nasza firma ma filie w różnych miastach w Polsce. Posiadamy lokale (pokoje) przystosowane do zapewnienia noclegu i pobytu w nich pracownikom w delegacjach. W czasie urlopowym chcielibyśmy udostępniać pracownikom pokoje w innych miastach (np. pracownikowi z Warszawy pokój w oddziale firmy w Gdańsku, Krakowie itp.). Istnieje również możliwość dojazdu na koszt firmy (np. samochodem służbowym z przedstawicielem handlowym, który kieruje pojazdem). Czy będzie to przychód u pracownika? Co z podatkiem i składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Prawidłowość ustalenia wartości świadczenia

W celu prawidłowego ustalenia wartości świadczenia jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem (art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej). Dowodem może być zatem wszystko, co nie jest niezgodne z prawem. Prawidłowość ustalenia wartości pieniężnej świadczenia mogą potwierdzać oferty osób wynajmujących kwatery czy oferty firm zajmujących się przewozem osób, w tym wydrukowane z Internetu, notatki z rozmów telefonicznych dokonane przez pracowników firmy w celu ustalenia ceny tych usług, ogłoszenia prasowe itp.

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Wartość opisanych świadczeń należy zaliczyć również do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 i art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Przepisy rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie przewidują wyłączenia z podstawy składek świadczenia w postaci zapewniania noclegu czy przejazdu do celów prywatnych pracowników (niezwiązanych z podróżą służbową).

Jednak wartość świadczenia polegającego na udostępnieniu lokalu należy ustalić inaczej niż do celów podatkowych.

Jeżeli przedmiotem świadczenia jest udostępnienie lokalu mieszkalnego, wartość tego świadczenia należy ustalać:

a) dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego – w wysokości czynszu obowiązującego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej,

b) dla lokali komunalnych – w wysokości czynszu wyznaczonego dla tego lokalu przez gminę,

c) dla lokali własnościowych (z wyłączeniem wymienionych w punkcie „a” oraz domów stanowiących własność prywatną) – w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w danej dzielnicy,

d) dla lokali w hotelach – w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel (§ 3 pkt 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych...).

Zakładając, że lokal stanowi własność spółki, wartość tego świadczenia należy ustalić w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w danej dzielnicy (§ 3 pkt 3 lit. c rozporządzenia w sprawie szczegółowych...).

Przepisy ww. rozporządzenia nie wskazują natomiast, jak ustalić wartość świadczenia polegającego na zapewnieniu bezpłatnego przejazdu, jeżeli usługi przewozu osób nie wchodzą w zakres działalności gospodarczej pracodawcy ani nie dokonuje on ich zakupu. Ponieważ podstawę wymiaru składek stanowi jednak przychód w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, to należałoby w tym przypadku przyjąć przychód z tego tytułu ustalony w powyżej przedstawiony sposób do celów podatku dochodowego.

reklama

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »