| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Nowe kwoty stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli od września br.

Nowe kwoty stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli od września br.

Od 1 września br. wzrosną minimalne stawki wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli. Zmiana ich wysokości jest konsekwencją nowych uregulowań w zakresie kwoty bazowej dla nauczycieli.

PRZYKŁAD

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym od 1 września br. wyniesie 2039 zł, a nauczyciela dyplomowanego z takimi samymi kwalifikacjami – 2799 zł. Natomiast nauczyciel stażysta, który nie ma wyższego wykształcenia, czyli z najniższymi kwalifikacjami, otrzyma wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 1363 zł.

Ustalając wysokość minimalnego wynagrodzenia, należy przyjąć za podstawę najwyższy posiadany przez nauczyciela poziom wykształcenia. Oznacza to, że np. w przypadku nauczyciela, który posiada stopień magistra fizyki oraz licencjata matematyki, minimalną wysokością wynagrodzenia zasadniczego będzie kwota właściwa dla nauczyciela posiadającego tytuł magistra (nawet, jeśli nauczyciel ten uczy matematyki w związku z ukończeniem licencjatu).

Nauczyciele stanowią jedyną grupę zawodową w sektorze finansów publicznych, której wynagrodzenie systematycznie rośnie w ostatnich latach, bez względu na sytuację ekonomiczną państwa. Można to zauważyć na przykładzie 2009 r., w którym z uwagi na spowolnienie wzrostu gospodarczego wynagrodzenie w gospodarce narodowej uległo obniżeniu, natomiast w tym samym czasie nauczyciele otrzymali dwukrotną 5-procentową podwyżkę. Kolejny wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli, tym razem o 7%, nastąpi od września 2010 r.

Podstawa prawna

  • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lipca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym (Dz.U. Nr 131, poz. 885),
  • art. 15 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 2010 z 22 stycznia 2010 r. (Dz.U. Nr 19, poz. 102),
  • art. 30 ust. 3 i 5 Karty Nauczyciela.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK