| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Okresy uprawniające do nagrody jubileuszowej

Okresy uprawniające do nagrody jubileuszowej

Czy zarządzenie MPiPS z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358) jest obowiązujące, a jeżeli tak, to czy okresy w nim wymienione można wliczać do okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej, o których mowa w art. 38 pkt 5 ustawy z 28 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.)?

Zarządzenie z 23 grudnia 1989 r., o którym mowa w pytaniu, nie obowiązuje od 1997 r. w stosunku do pracowników samorządowych. Sprawy związane z nagrodami jubileuszowymi reguluje ww. ustawa o pracownikach samorządowych i rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r.

Pracownikom samorządowym zarówno zatrudnionym na stanowisku urzędniczym (kierowniczym urzędniczym), jak i na stanowisku pracowniczym przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej, której wysokość wynosi:

  • 75% wynagrodzenia miesięcznego – po 20 latach pracy,
  • 100% wynagrodzenia miesięcznego – po 25 latach pracy,
  • 150% wynagrodzenia miesięcznego – po 30 latach pracy,
  • 200% wynagrodzenia miesięcznego – po 35 latach pracy,
  • 300% wynagrodzenia miesięcznego – po 40 latach pracy,
  • 400% wynagrodzenia miesięcznego – po 45 latach pracy.

Do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Przepisy zarządzenia MPiPS z 1989 r. będą miały zastosowanie jedynie do pracowników samorządowych, którzy prawo do pierwszej nagrody nabyli przed 19 lutego 1997 r. lub 1 stycznia 1999 r., a wymienione w zarządzeniu okresy zostały im wliczone do okresów wymaganych do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej. Potwierdza to rozporządzenie Rady Ministrów z 1 lipca 1997 r. w sprawie wynagradzania pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (DzU nr 77, poz. 482 ze zm.). Pracownikowi zatrudnionemu w komunalnym zakładzie budżetowym w dniu 19 lutego 1997 r. lub w pozostałej jednostce w dniu 1 stycznia 1999 r., który przed tym dniem nabył prawo do nagrody jubileuszowej w związku z wliczeniem okresów wymienionych w zarządzeniu MPiPS z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP Nr 44, poz. 358), okresy te podlegają wliczeniu na dotychczasowych zasadach przy ustalaniu prawa do kolejnych nagród (§ 9 ust. 12 rozporządzenia).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »