| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy do zmiany warunków płacowych konieczne jest wypowiedzenie zmieniające

Czy do zmiany warunków płacowych konieczne jest wypowiedzenie zmieniające

Powierzenie innych obowiązków niż wskazane w umowie na okres dłuższy niż 3 miesiące za zgodą pracownika powoduje faktyczną zmianę treści umowy o pracę. Zmiana uprawnień przez pracodawcę, np. cofnięcie dodatku do wynagrodzenia, jest dopuszczalna tylko za wypowiedzeniem (wyrok Sądu Najwyższego z 14 stycznia 2010 r., I PK 155/09).

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Skarga kasacyjna została uwzględniona – Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu II instancji i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Uzasadniając orzeczenie sąd wskazał, że od chwili zawarcia umowy o pracę powódce nieprzerwanie powierzano inną pracę niż określona w umowie o pracę. Obowiązki pracownicze przypisane do stanowiska kierownika rejonowego zespołu doradców były zupełnie inne od obowiązków przypisanych do stanowiska technika – doradcy do spraw gospodarstw wiejskich i agroturystyki. Na tym ostatnim stanowisku powódka, w czasie zatrudnienia u pozwanego, faktycznie w ogóle nie świadczyła pracy.

Taka sytuacja może być potraktowana jako dorozumiana zmiana treści łączącego strony stosunku pracy. Tym samym należy uznać, że umowa została w istocie zawarta na stanowisko kierownika zespołu doradców. W takim zaś przypadku jednostronna rezygnacja z powierzania przez pracodawcę obowiązków kierownika powinna zostać dokonana w formie wypowiedzenia zmieniającego. Dopuszczalne jest oczywiście zawarcie przez strony stosunku pracy porozumienia dotyczącego powierzenia powódce obowiązków przewidzianych w pierwotnej (zawartej na piśmie) umowie o pracę za wynagrodzeniem przewidzianym w tej umowie lub innych niż obowiązki kierownika rejonowego zespołu doradców. W każdym razie konieczne jest oświadczenie woli dotyczące zmiany umowy – albo w formie wypowiedzenia (jednostronne – pracodawcy), albo w formie porozumienia zmieniającego (obustronne – pracownika i pracodawcy).

Brak odpowiednich kwalifikacji Grażyny C. do zajmowania stanowiska kierowniczego nie ma tu znaczenia, gdyż wyłącznie pracodawcę obciąża ryzyko zatrudnienia pracownika na stanowisku pracy, do zajmowania którego nie ma on wymaganych kwalifikacji zawodowych. Nie jest więc nadużyciem prawa żądanie przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, zgłoszone przez pracownika, który nie miał kwalifikacji zawodowych koniecznych do wykonywania pracy na stanowisku zajmowanym przed wypowiedzeniem.

Wnioski z orzeczenia

Ryzyko powierzenia pracownikowi, zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, pracy na stanowisku, do którego objęcia nie ma on odpowiednich kwalifikacji, wykształcenia lub przygotowania zawodowego, obciąża wyłącznie pracodawcę.

Pracownik nie może ponosić negatywnych konsekwencji – także płacowych – podjętej przez pracodawcę próby obejścia prawa, polegającej na zatrudnieniu pracownika na innym (przeważnie niższym) stanowisku, niewymagającym takich kwalifikacji – z jednoczesnym powierzeniem mu na czas nieoznaczony, zaraz po zatrudnieniu, wykonywania obowiązków przypisanych do wyższego stanowiska (kierowniczego).

Konsekwencją tego jest konieczność dokonania wypowiedzenia zmieniającego. W przeciwnym razie pracodawca jest zobowiązany nadal zatrudniać pracownika na stanowisku wyższym, do zajmowania którego nie ma kwalifikacji. Będzie też zobowiązany wypłacać mu stosowne wynagrodzenie (także w wyższej kwocie) oraz dodatki przewidziane dla takich stanowisk – tak jak np. dodatek funkcyjny – także przez okres wypowiedzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK