| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie są zasady obliczania i wypłacania odpraw z tytułu zwolnień grupowych

Jakie są zasady obliczania i wypłacania odpraw z tytułu zwolnień grupowych

Obowiązek wypłaty odprawy zwalnianym pracownikom dotyczy zakładów pracy, które zatrudniają co najmniej 20 pracowników, a więc firm objętych przepisami ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych. Odprawa przysługuje, gdy pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, takich jak np. trudna sytuacja finansowa pracodawcy (np. kłopoty ze sprzedażą, brak zleceń), zmiany technologiczne bądź organizacyjne (np. likwidacja części oddziałów).

Przedsiębiorstwa wypłacają pracownikowi odprawę pieniężną, gdy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło wyłącznie z uwagi na uwarunkowania dotyczące pracodawcy. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy umowa została rozwiązana na skutek wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, jak i na mocy porozumienia stron, którego inicjatorem był pracodawca, jeżeli zawarto porozumienie z co najmniej 5 pracownikami.

WAŻNE!

Odprawa przysługuje nie tylko w przypadku zwolnień grupowych, ale także pracownikom zwalnianym indywidualnie.

Wysokość odprawy pieniężnej

Pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, przy stażu zakładowym u danego pracodawcy krótszym niż 2 lata,
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli staż wynosi od 2 do 8 lat,
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli staż zakładowy wynosi ponad 8 lat (art. 8 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

Wysokość odprawy pieniężnej zwalnianego pracownika jest więc uzależniona od jego zarobków oraz zakładowego stażu pracy. Zakładowy staż pracy to łączny okres pozostawania w stosunku pracy u tego samego pracodawcy (długość stażu jest liczona od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego rozwiązania). Przy ustalaniu zakładowego stażu pracy bez znaczenia jest podstawa prawna nawiązania stosunku pracy, wymiar czasu pracy czy przerwy między kolejnymi okresami zatrudnienia (wynika to np. z uchwały Sądu Najwyższego z 15 stycznia 2003 r., III PZP 20/02, OSNP 2004/1/4).

Do zakładowego stażu pracy wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli:

  • zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy (przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę),
  • w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Wysokość odprawy jest ograniczona ustawowo do 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2010 r. jest to kwota 19 755 zł (1317 zł x 15). W przepisach wewnątrzzakładowych pracodawca może jednak ustalić, że odprawa będzie przysługiwała w wyższej kwocie.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK