| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy dla pracownika powstaje przychód, gdy firma udostępnia mu pokój w hotelu

Kiedy dla pracownika powstaje przychód, gdy firma udostępnia mu pokój w hotelu

Chcemy zapewnić pracownikowi, który mieszka poza miejscowością, w której pracuje, pokój w hotelu pracowniczym. Zgodnie z umową między firmą a hotelem, rozliczenie i zapłata za dany miesiąc będzie następować do 5. dnia następnego miesiąca. Kiedy powstanie przychód dla pracownika – czy w miesiącu, gdy mieszka, czy w miesiącu, gdy zakład zapłaci czynsz? Czy to świadczenie jest oskładkowane?

Przychód po stronie pracownika z tytułu udostępnienia mu pokoju w hotelu powstanie w momencie, gdy będą Państwo mogli ustalić jego wartość, tj. pod koniec każdego miesiąca na podstawie umowy zawartej z hotelem. Nie ma znaczenia termin zapłaty za hotel. Wartość tego świadczenia należy doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika za miesiąc, w którym pracownik mieszkał w hotelowym pokoju.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Przepisy podatkowe uznają za przychody ze stosunku pracy wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności jest to wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof). Nie ma przy tym znaczenia, czy wysokość tych świadczeń została z góry ustalona. Przychodem są również świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Od świadczenia w formie udostępnienia pracownikowi mieszkania trzeba naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Takiego rodzaju przychód nie został bowiem zwolniony ze składek na podstawie rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Aby w podstawie wymiaru składek uwzględnić wartość nieodpłatnego świadczenia, trzeba je najpierw wycenić. Wartość pieniężna świadczeń w naturze jest ustalana w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu. Jeśli obowiązujące w firmie przepisy nie regulują tej kwestii, to świadczenie polegające na udostępnieniu lokalu mieszkalnego w hotelu należy wycenić według wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel (§ 3 pkt 3 lit. d rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Dla pracownika, któremu przyznano świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie, przychód powstaje w momencie otrzymania takiego świadczenia. Za moment otrzymania tego nieodpłatnego świadczenia uznaje się dzień, w którym jego wartość pieniężna może być ustalona. Oznacza to, że pracownik uzyskuje przychód w miesiącu, w którym znana jest wartość pieniężna świadczenia. Nie zawsze jest to miesiąc, w którym pracownik mieszka w hotelu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK