| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy należy obniżyć ryczałt samochodowy o dni, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy

Czy należy obniżyć ryczałt samochodowy o dni, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy

W naszej spółce obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Ze względu na święto, które przypadło 15 sierpnia (w sobotę) i obniżyło wymiar czasu pracy, we wrześniu pracownik odebrał dzień wolny. Czy należy za ten dzień obniżyć o 1/22 miesięczny ryczałt pieniężny za używanie samochodu osobowego do celów służbowych?

Z powodu konieczności sprawdzenia, czy za dany miesiąc pracownikowi przysługuje cały ryczałt czy odpowiednio zmniejszony, świadczenie to wypłaca się w ostatnim dniu roboczym miesiąca lub na początku kolejnego. Zatem z powyższego wynika, iż pracownik, który w danym miesiącu nie wyjeżdżał w sprawach służbowych swoim samochodem, nie otrzyma ryczałtu lub otrzyma ryczałt odpowiednio obniżony, jeśli korzystał z niego przez część miesiąca.

PRZYKŁAD

Anna C. korzystała od 1 do 4 września br. w celach służbowych ze swojego prywatnego samochodu o pojemności silnika powyżej 900 cm3. Pracodawca przyznał jej miesięczny limit 500 km. Od 7 do 18 września pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym, a potem chorowała i była na zwolnieniu lekarskim już do końca miesiąca.

We wrześniu przypadają 22 dni robocze, a Anna C. nie miała prawa do ryczałtu za 18 z nich. Za każdy taki dzień należy obniżyć ryczałt o 1/22. Kwotę przysługującego za wrzesień ryczałtu wyliczamy następująco:

0,8358 zł stawki za km x 500 km = 417,90 zł,

417,90 zł x 18/22 = 341,92 zł,

417,90 zł – 341,92 zł = 75,98 zł.

W umowie cywilnoprawnej regulującej rozliczanie miesięcznego ryczałtu pracodawca może wskazać szczegółowe zasady obniżania ryczałtu. Wówczas można sprecyzować, że np. dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy są uważane za dni robocze, w których pracownik nie używał pojazdu na potrzeby zakładu. Za takie dni ryczałt będzie redukowany. Jeśli jednak w umowie nie ma zapisów dotyczących tej kwestii, to ryczałt nie powinien być zmniejszany za dni, które pracownik ma wolne zgodnie z wymiarem czasu pracy i ułożonym do tego harmonogramem czasu pracy.

Odnosząc się do pytania, wolny dzień, który został udzielony w zamian za sobotnie święto obniżające wymiar czasu pracy, nie powinien być traktowany jak dzień nieobecności w pracy, który powoduje obniżenie ryczałtu. Podobnie jest w przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu. Dni wolne, które mają zapewnione w tygodniu zgodnie z rozkładem czasu pracy, też nie powinny być traktowane jak dni nieobecności w pracy.

Podstawa prawna

  • § 1–4 rozporządzenia z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (DzU nr 27, poz. 271 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »