| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wypłata odprawy emerytalnej

Wypłata odprawy emerytalnej

Od 8 stycznia 2009 r. po zmianie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracodawcy mogą równocześnie wypłacać pracownikom emeryturę i wynagrodzenie bez rozwiązywania z nimi umowy o pracę.

Podobny pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 6 maja 2003 r. (I PK 223/02), orzekając, że skorzystanie przez pracownika z uprawnień emerytalnych w czasie trwania zatrudnienia nie powoduje utraty prawa do odprawy emerytalnej w chwili, gdy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy. W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy uznał, że do nabycia prawa do odprawy emerytalnej nie jest konieczne przejście na emeryturę równocześnie z rozwiązaniem z tego powodu stosunku pracy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uznaje również, że pracownik kontynuujący zatrudnienie po nabyciu prawa do emerytury i pobierający z tego tytułu świadczenie emerytalne oraz wynagrodzenie za pracę nabędzie prawo do odprawy emerytalnej w dniu, w którym rozwiąże stosunek pracy z powodu przejścia na emeryturę, rozumianego jako zamiana statusu pracującego emeryta na status wyłącznie emeryta.

Jednorazowość odprawy

Należy pamiętać, że odprawa emerytalno-rentowa jest świadczeniem jednorazowym, na co zwrócił uwagę Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 8 października 1998 r. (III APa 53/98), w którym stwierdził, że art. 921 § 2 k.p. określający, że pracownik, który otrzymał odprawę emerytalną, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Oznacza to, że ustawodawca określił prawo do odprawy emerytalnej jako uprawnienie jednorazowe.

Przykład

Pracownik szkoły przeszedł po rozwiązaniu stosunku pracy na emeryturę z końcem grudnia 2002 r. i w związku z tym pracodawca wypłacił mu stosowną odprawę emerytalną. Następnie 1 stycznia 2003 r. podjął pracę w pełnym wymiarze u innego pracodawcy, jednocześnie zawieszając pobieranie świadczenia emerytalnego. Po prawie 6 latach pracy pracownik rozwiązał umowę o pracę w związku, jak napisał w podaniu, z przejściem na emeryturę. Wystąpił o wypłatę odprawy emerytalnej. Z uwagi na to, że w świadectwie pracy wystawionym przez poprzedniego pracodawcę była zawarta informacja o wypłaconej odprawie emerytalnej, ostatni pracodawca odmówił wypłaty tego świadczenia. Działania jego były zgodne z obowiązującym prawem.

Zasada jednorazowości odprawy emerytalno-rentowej oznacza, że w niektórych sytuacjach pracujący emeryci mogą jej nie otrzymać.

Podstawa prawna:

  • art. 921 Kodeksu pracy,
  • wyroki Sądu Najwyższego:

- z 11 października 2007 r. (III PK 40/07, niepubl.),

- z 6 maja 2003 r. (I PK 223/02, M.P.Pr. - wkł. 2004/3/10),

  • wyrok Sądu Apelacyjnego z 8 października 1998 r. (III APa 53/98, Apel. - Warszawa 1999/1/5).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK