| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Jakie okresy podróży służbowej zaliczyć do czasu pracy

Jakie okresy podróży służbowej zaliczyć do czasu pracy

Wysłaliśmy naszych serwisantów do jednego z kontrahentów, którego siedziba znajduje się w innym mieście. Pracownicy wyjechali w piątek o godz. 14.00. Do naszego partnera przyjechali ok. godz. 21.30. i o godz. 22.00 rozpoczęli naprawę maszyny. Praca trwała do godz. 2.00 w nocy. W sobotę pracownicy przystąpili do pracy od godz. 8.00 i naprawę zakończyli o godz. 14.00. Po wykonaniu pracy serwisanci wrócili do domu w sobotę ok. godz. 20.00. Jak mamy rozliczyć czas ich pracy? Normalnie serwisanci pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

W przypadku gdy nie udzielą Państwo pracownikowi czasu wolnego, są Państwo zobowiązani do wypłacenia mu normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny wraz z dodatkiem z tytułu pracy w nadgodzinach. Jego wysokość będzie wynosiła 50% wynagrodzenia, a gdyby praca była wykonywana w godzinach, które są u Państwa w zakładzie określane jako pora nocna (z pytania nie wynika, w jakich godzinach obowiązuje u Państwa pora nocna) - dodatek będzie wynosił 100%. Gdyby praca była wykonywana w porze nocnej, pracownicy powinni otrzymać jeszcze dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Za pracę w sobotę między godz. 8.00 a 14.00 powinni Państwo udzielić pracownikowi, w terminie z nim uzgodnionym, całego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego. W przypadku gdy nie udzielą Państwo dnia wolnego, powinni Państwo wypłacić pracownikom wynagrodzenie za każdą godzinę wraz ze 100% dodatkiem z tytułu pracy w nadgodzinach.

art. 775, art. 132, art. 1511 § 1 i § 2, art. 1512, art. 1513, art, 1517 § 1, art. 1518 § 1 Kodeksu pracy.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej (oraz ewentualnego pobytu w miejscowości) nie jest pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlega wliczeniu do jego normy (nie może być od niej „odliczony”), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy ma w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczupla limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku. (Wyrok Sądu Najwyższego z 26 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »