| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy kwota wolna od potrąceń jest taka sama w każdym miesiącu

Czy kwota wolna od potrąceń jest taka sama w każdym miesiącu

Zatrudniamy 30 pracowników, dlatego sami naliczamy i wypłacamy zasiłki. W kwietniu 2010 r. otrzymaliśmy wezwanie do dokonywania potrąceń alimentacyjnych z wynagrodzenia pracownika na łączną kwotę 2580 zł. Pracownik, którego tytuł dotyczy, ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 11 grudnia 2009 r. do 10 maja 2010 r. Podstawa naliczenia świadczenia rehabilitacyjnego po potrąceniu składek (13,71%) wynosi 1294,35 zł. Jak należy dokonać potrąceń? Czy ustalona kwota wolna od potrąceń jest jednakowa dla świadczeń przysługujących za część miesiąca i za cały miesiąc?

Przesłane do Państwa wezwanie do dokonywania potrąceń jest podstawą do potrąceń należności alimentacyjnych ze świadczenia rehabilitacyjnego pracownika. Kwota potrącenia alimentacyjnego nie może przekroczyć 60% kwoty świadczenia rehabilitacyjnego, które przysługuje pracownikowi w miesiącach, w których będzie dokonywane potrącenie.

W przypadku dokonywania potrącenia alimentacyjnego za cały kalendarzowy miesiąc kwota wolna od potrąceń wynosi 50% najniższej emerytury.

Jeżeli potrącenie jest dokonywane ze świadczenia przysługującego za część miesiąca, kwotę wolną od potrąceń należy obliczyć proporcjonalnie do liczby dni, za które w danym miesiącu pracownikowi przysługuje zasiłek/świadczenie rehabilitacyjne.

Zgodnie z praktyką stosowaną przez ZUS, ustalając kwotę wolną od potrąceń, 50% najniższej emerytury dzielimy przez 30, a następnie tak ustaloną kwotę za jeden dzień mnożymy przez liczbę dni pobierania świadczenia.

WAŻNE!

Kwotę wolną od potrąceń należy ustalić dzieląc 50% lub 60% najniższej emerytury przez 30 i mnożąc przez liczbę dni pobierania świadczenia w danym miesiącu; nie ma znaczenia, czy miesiąc ma 28, 30 czy 31 dni kalendarzowych.

Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego Państwa pracownika stanowi kwota 1294,35 zł. Pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym od 11 grudnia 2009 r. Świadczenie rehabilitacyjne przysługujące mu za kwiecień 2010 r. wynosi 75% podstawy wymiaru, ponieważ świadczenie to pobiera ponad 90 dni (art. 19 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Za kwiecień 2010 r. pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 970,80 zł:

  • 1294,35 zł x 75% = 970,76 zł,
  • 970,76 zł : 30 dni = 32,36 zł,
  • 32,36 zł x 30 dni świadczenia rehabilitacyjnego = 970,80 zł.

Mają Państwo obowiązek dokonać potrącenia alimentacyjnego, dlatego mogą Państwo zająć 60% kwoty przysługującego pracownikowi świadczenia (970,80 zł x 60% = 582,48 zł). Jednak przed potrąceniem należy uwzględnić kwotę zasiłku wolną od potrąceń, która wynosi 50% najniższej emerytury (706,29 zł x 50% = 353,15 zł).

Z kwoty świadczenia rehabilitacyjnego przed dokonaniem potrąceń powinni też Państwo potrącić zaliczkę na podatek dochodowy (971 x 18%) — 46,33 zł = 128,45 zł, po zaokrągleniu 128 zł.

Z przysługującego pracownikowi w kwietniu 2010 r. świadczenia rehabilitacyjnego mogą Państwo potrącić kwotę 489,65 zł na podstawie alimentacyjnego tytułu wykonawczego, zgodnie z wyliczeniem:

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK