| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za 1 dzień pracy w miesiącu, w którym chorował przez 30 dni

Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za 1 dzień pracy w miesiącu, w którym chorował przez 30 dni

Prowadzę salon fryzjerski, w którym zatrudniam dwie pracownice wynagradzane stałą stawką miesięczną w wysokości 3000 zł brutto. Jedna z nich zaszła w ciążę i od 2 marca 2010 r. do końca miesiąca przebywała na zwolnieniu lekarskim. Czy należy wypłacić jej pensję za dzień przepracowany 1 marca, skoro z obliczeń wynika, że po potrąceniu wynagrodzenia za 30 dni choroby jej płaca zasadnicza wynosi 0 zł? Nie zapłaciliśmy za ten dzień wynagrodzenia, a pracownica upomniała się o nie.

W związku z tym, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, pracownicy należy wypłacić wynagrodzenie za 1 marca 2010 r. z należnymi odsetkami. Taki sposób postępowania potwierdzają wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy.

UZASADNIENIE

Pracownik, który dostarczy zaświadczenie lekarskie stwierdzające jego niezdolność do pracy wskutek choroby, otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze tylko za czas przepracowany. Natomiast za czas niezdolności do pracy wskutek choroby otrzymuje wynagrodzenie chorobowe (lub zasiłek chorobowy).

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego określonego stałą stawką miesięczną należy zmniejszać o czas absencji chorobowej przez:

  • podzielenie miesięcznej stawki wynagrodzenia przez 30 (bez względu na liczbę dni danego miesiąca kalendarzowego),
  • pomnożenie otrzymanej kwoty przez liczbę dni nieobecności pracownika spowodowanej chorobą,
  • odjęcie wyliczonego iloczynu od wynagrodzenia określonego w stałej miesięcznej stawce.

Tak stanowi § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia...

Takie same wyliczenia wykonujemy m.in. przy absencjach spowodowanych wypadkami przy pracy, w drodze do i z pracy, w związku z urlopem macierzyńskim czy opieką nad chorym członkiem rodziny, z tytułu której pracownik ma prawo do zasiłku z ubezpieczenia społecznego.

Zastosowanie wyżej przywołanego przepisu oznaczałoby, że gdy pracownik w 31-dniowym miesiącu przepracuje tylko 1 dzień, a przez resztę czasu będzie chory, to nie otrzyma wynagrodzenia za wykonaną pracę. Byłoby to jednak sprzeczne z zasadą wyrażoną w art. 80 Kodeksu pracy, nakazującą zapłatę zatrudnionemu wynagrodzenia za jego pracę. Ponadto prowadziłoby to do nieuzasadnionego zrównania sytuacji finansowej pracownika, który w danym miesiącu, z uwagi na swą chorobę, nie przepracował ani jednego dnia, z pracownikiem, który przez jeden dzień w tym miesiącu świadczył pracę.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Cymerman

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »