| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Mój pracodawca zalega z wypłatą pensji za ostatnie 2 miesiące. Podobno ma jakieś przejściowe problemy finansowe. Chciałbym jednak wiedzieć, jakie uprawnienia ma pracownik w takiej sytuacji? Jak mogę starać się o odzyskanie należnego wynagrodzenia?

Warto dodać, że odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi za czas opóźnienia także w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (uchwała SN z 19 września 2002 r., III PZP 18/02, OSNP 2003/9/214).

W przypadku nieotrzymania wynagrodzenia w terminie pracownik może również zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy, do której zadań należy ściganie wykroczeń przeciwko prawom pracownika. W razie stwierdzenia takiego uchybienia właściwe organy PIP są uprawnione do nakazania pracodawcy wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę, a także innego świadczenia przysługującego pracownikowi. Nakazy w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu. Niewykonanie nakazu skutkuje wszczęciem postępowania egzekucyjnego wobec pracodawcy.

Gdy wszelkie inne próby wyegzekwowania należnego wynagrodzenia zawiodą, pozostaje droga sądowa. Obok wynagrodzenia i odsetek za czas opóźnienia pracownik może również dochodzić przed sądem naprawienia szkody na zasadach ogólnych (art. 481 § 3 k.c.). Wówczas będzie musiał jednak udowodnić, że wskutek nieotrzymania wynagrodzenia w terminie poniósł szkodę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK