| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Wskaźnik odpisu na fundusz socjalny

Wskaźnik odpisu na fundusz socjalny

W jakiej wysokości wskaźnik stosować przy naliczaniu odpisu podstawowego na zfśs (37,5% czy 50% podstawy) na pracownika zatrudnionego w szczególnych warunkach, obecnie przebywającego na urlopie wychowawczym?

RADA

W tym przypadku należy przyjąć wskaźnik 37,5%, gdyż pracownik na urlopie wychowawczym nie wykonuje pracy w szczególnych warunkach.

UZASADNIENIE

Na potrzeby naliczania odpisu na fundusz socjalny, pracownikami zatrudnionymi w szczególnie uciążliwych warunkach, są pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pracy określonych w wykazie A i B załącznika do rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnie uciążliwych warunkach lub w szczególnym charakterze. Wobec tych pracowników należy stosować podwyższony, 50% odpis na fundusz. Oznacza to, że warunkiem kwalifikacji pracownika jako zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach pracy jest wykonywanie przez niego pracy w tych warunkach.

Okres urlopu wychowawczego nie jest okresem wykonywania pracy, tym bardziej pracy w szczególnych warunkach, i nie jest zaliczany do okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach w celu ustalania uprawnienia do wcześniejszej emerytury w rozumieniu ww. przepisów emerytalnych. Oznacza to, że naliczając odpis na zfśs na pracownika zatrudnionego przy pracach szczególnie uciążliwych w rozumieniu przepisów rozporządzenia z 1983 r., na okres jego urlopu wychowawczego, należy stosować powszechny wskaźnik odpisu - 37,5%, a nie 50%. Naliczanie odpisu na pracowników przebywających na urlopie wychowawczym, mimo nie wykonywania w tym okresie pracy, gwarantuje bowiem § 1 pkt 2 rozporządzenia z 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Podstawa prawna:

• art. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

• § 1 pkt 2, § 4 rozporządzenie z 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (DzU nr 43, poz. 168 ze zm.),

• wykazy A i B z załącznika do rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnie uciążliwych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.).

Jadwiga Stefaniak

specjalista w zakresie działalności socjalnej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »