| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Świadczenia z zfśs a zajęcia komornicze

Świadczenia z zfśs a zajęcia komornicze

O tym, czy pracodawca może dokonać potrąceń z wypłacanego pracownikowi świadczenia z funduszu świadczeń socjalnych, decyduje treść pisma otrzymanego od komornika. Pismo to powinno wskazywać wszystkie świadczenia podlegające zajęciu.

W praktyce najistotniejsze będzie zatem pismo komornika dotyczące zajęcia wynagrodzenia za pracę. Należy sprawdzić, czy nakaz zajęcia dotyczy tylko wynagrodzenia za pracę czy też wynagrodzenia oraz innych należności, jakie pracownik otrzymuje w związku z pozostawaniem w stosunku pracy. Jeżeli w nakazie komornik zajmuje tylko wynagrodzenie za pracę, wówczas pracodawca powinien dokonać potrącenia jedynie z przysługującego pracownikowi wynagrodzenia za pracę, nie uwzględniając świadczeń wypłacanych pracownikowi z zfśs. Natomiast jeżeli nakaz sformułowany jest szeroko, a więc dotyczy zajęcia wynagrodzenia oraz innych należności związanych z pozostawaniem w stosunku pracy, wówczas dopuszcza się wyjątkowo możliwość dokonywania potrąceń ze świadczeń, jakie pracownik otrzymał z zfśs.

Przykład

Komornik sądowy skierował do pracodawcy pismo o zajęciu „należności z tytułu wynagrodzenia za pracę oraz nagród i premii przysługujących zobowiązanemu za okres jego zatrudnienia, do wysokości egzekwowanego świadczenia”. Tymczasem pracownikowi oprócz wynagrodzenia zasadniczego, a także miesięcznej premii regulaminowej przyznano świadczenie z zfśs w postaci tzw. wczasów pod gruszą. Pismo komornika o zajęciu dotyczy tylko ściśle określonych należności, co oznacza, że na podstawie pisma komornika pracodawca nie może dokonać potrącenia świadczenia z zfśs, świadczenie to bowiem nie jest wynagrodzeniem za pracę, nagrodą ani premią. Przy tak sformułowanym piśmie komornika świadczenia z zfśs nie podlegają potrąceniu.

Powiadomienie komornika o przyznaniu świadczenia z zfśs

W obecnym stanie prawnym mogą powstać wątpliwości, czy pracodawca ma obowiązek poinformowania komornika o przyznaniu pracownikowi świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Na podstawie obowiązujących przepisów pracodawca ma obowiązek w ciągu tygodnia od otrzymania pisma o zajęciu przedstawić za każdy miesiąc oddzielnie zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów. Zestawienie powinno obejmować okres 3 miesięcy poprzedzających zajęcie (art. 882 § 1 pkt 1 i § 2 k.p.c.).

Dodatkowo pracodawca ma niezwłocznie zawiadomić komornika o każdej zmianie dotyczącej okoliczności wymienionej powyżej. A zatem, jeżeli w piśmie dotyczącym zajęcia wynagrodzenia nie jest zaznaczone, że dotyczy to również innych świadczeń, w tym świadczeń z zfśs, to pracodawca powinien rozważyć możliwość poinformowania komornika o przyznaniu świadczenia z zfśs. Jednocześnie powinien uzyskać informację, czy i ewentualnie, w jakiej wysokości dokonać potrącenia. Takie rozwiązanie można potraktować jako bezpieczne dla pracodawcy, może on uniknąć ewentualnych konsekwencji określonych w art. 886 § 1 k.p.c. Zgodnie z tym przepisem pracodawcy, który nie złożył w przepisanym terminie oświadczenia przewidzianego w art. 882 k.p.c., komornik wymierza grzywnę w wysokości do 500 zł.

Podstawa prawna:

● art. 78 Kodeksu pracy,

● art. 881, 882 oraz art. 886 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Orzecznictwo:

● wyrok SN z 19 lutego 2004 r. (I PK 217/03, OSNP 2004/24/419).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK