| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jak dokonać korekty odpisów na zfśs za 2011 r.

Jak dokonać korekty odpisów na zfśs za 2011 r.

Jesteśmy pracodawcą prywatnym. W 2011 r. zaplanowaliśmy średniomiesięczne zatrudnienie na poziomie 25 etatów. 31 maja br. na rachunek zfśs dokonaliśmy wpłaty 100% naliczonych odpisów. Z jednym z pracowników etatowych zatrudnionym w normalnych warunkach 30 czerwca br. rozwiązaliśmy umowę o pracę. Ponadto jedna z naszych pracownic zatrudniona na 1/2 etatu korzystała w tym roku z urlopu macierzyńskiego, a potem z urlopu wychowawczego. Ze względu na spadające obroty spółki, 31 sierpnia rozwiązaliśmy umowy z pracownikami młodocianymi. Ponadto w trakcie roku zatrudniliśmy kilku zleceniobiorców. Do kiedy i w jaki sposób powinniśmy dokonać ostatecznej korekty środków przekazanych na fundusz?

Korekty środków przekazanych na zfśs powinni Państwo dokonać najpóźniej 31 grudnia br. W związku z tym należy porównać rzeczywiste średnioroczne zatrudnienie w 2011 r. z planowanym zatrudnieniem, na podstawie którego dokonali Państwo naliczeń odpisów na zfśs przekazanych 31 maja br. Jeżeli wystąpi nadwyżka odpisu, można ją wycofać z rachunku zfśs albo przeznaczyć na następny rok kalendarzowy, gdy zdecydują Państwo o utworzeniu funduszu w 2012 r. W przypadku niedoboru powinni Państwo niezwłocznie wpłacić brakującą kwotę na rachunek zfśs.

Podstawę naliczania odpisu na zfśs stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba pracowników, skorygowana z ostatnim dniem roku w stosunku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych. Dlatego najpóźniej 31 grudnia br. pracodawca powinien jeszcze raz przeliczyć liczbę zatrudnionych i naliczyć odpis na zfśs opierając się na rzeczywistych danych dotyczących zatrudnienia. W wyniku porównania obydwu kwot można stwierdzić, czy mamy do czynienia z nadwyżką czy niedoborem środków na rachunku funduszu.

Kwoty odpisu na zfśs w przeliczeniu na jednego zatrudnionego obowiązujące w 2011 r.

Odpis podstawowy

Na jednego zatrudnionego w normalnych warunkach pracy

37,50%

1093,93 zł

Na jednego zatrudnionego wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych

50,00%

1458,57 zł

Na jednego pracownika młodocianego:

● w I roku nauki

● w II roku nauki

● w III roku nauki

5%

6%

7%

145,86 zł

175,03 zł

204,20 zł

Odpis fakultatywny

Na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (zwiększenie odpisu)

6,25%

182,32 zł

Na każdego emeryta i rencistę objętego opieką socjalną zakładu pracy (zwiększenie zfśs)

6,25%

Na każdą zatrudnioną osobę, pod warunkiem przeznaczenia całości tych zwiększeń na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego utworzonego przez pracodawcę (zwiększenie zfśs)

7,5%

218,79 zł

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK