| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Dofinansowanie z zfśs do wypoczynku byłym pracownikom

Dofinansowanie z zfśs do wypoczynku byłym pracownikom

Nasz były pracownik, który w 2010 r. rozwiązał stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę, wystąpił o dopłatę do wczasów dla niego oraz dziecka siostry, które przyjął na wychowanie. Przedstawił fakturę za wczasy o wartości 4700 zł, w której wyszczególniono koszt wypoczynku dziecka (w wieku 17 lat) w wysokości 1900 zł oraz emeryta w wysokości 2800 zł. Tworzymy zfśs, a były pracownik nie korzystał jeszcze w tym roku ze świadczeń z funduszu. Czy były pracownik (emeryt) ma prawo do świadczeń z zfśs, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Czy osiągnięty przez niego przychód podlega opodatkowaniu?

Państwa pracownik ma prawo do dopłaty do wczasów zarówno dla siebie, jak i dla dziecka w wysokości określonej w regulaminie zfśs. Dofinansowanie do wypoczynku dziecka do 18. roku życia jest zwolnione z podatku w pełnej wysokości. W tym przypadku nie ma znaczenia, że dziecko zostało przyjęte na wychowanie. Dopłata do wypoczynku byłego pracownika (emeryta) jest zwolniona z opodatkowania do rocznej kwoty 2280 zł. Od nadwyżki ponad ustalony limit w przypadku emeryta (rencisty) należy zapłacić 10% podatek zryczałtowany.

UZASADNIENIE

 Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są m.in. emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny (art. 2 pkt 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, dalej ustawa o zfśs). Zasady przyznawania świadczeń oraz katalog osób uprawnionych do korzystania z funduszu powinny zostać określone w regulaminie zfśs. Przyznanie świadczeń nieprzewidzianych w regulaminie zfśs lub osobom nieuprawnionym do korzystania ze środków zfśs jest niezgodne z przeznaczeniem funduszu.

Środki funduszu mogą być przeznaczone na sfinansowanie byłym pracownikom i członkom ich rodzin wypoczynku zorganizowanego zarówno we własnym zakresie przez byłego pracownika, jak również przez byłego pracodawcę. Regulamin funduszu powinien przy tym określać przedział wiekowy dzieci uprawnionych do tych świadczeń. Jeśli regulamin zfśs będzie przewidywał taką możliwość, prawo do świadczeń z zfśs mogą mieć również dzieci, które ukończyły 18 lat, ale np. nie przekroczyły 25. roku życia i kontynuują naukę. Wówczas można żądać od byłego pracownika dokumentów potwierdzających kontynuację nauki przez dziecko/dzieci. Wskazany wiek dzieci pracowników uprawnionych do korzystania z dofinansowania do wypoczynku ma jedynie charakter przykładowy, gdyż przepisy nie wskazują maksymalnego wieku dzieci, na które przysługuje dofinansowanie. Ważne jest, aby dzieci nadal były na utrzymaniu rodziców i pozostawały z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym. Należy jednak pamiętać, że dofinansowanie do wypoczynku dzieci w wieku powyżej 18 lat uprawnionych do korzystania z zfśs w całości podlega opodatkowaniu.

WAŻNE!

Dofinansowanie do wypoczynku dzieci w wieku powyżej 18 lat uprawnionych do korzystania z zfśs w całości podlega opodatkowaniu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »