| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Obciążenia podatkowe świadczeń z zfśs

Obciążenia podatkowe świadczeń z zfśs

Dopłaty z tytułu tzw. wczasów pod gruszą (wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie) podlegają opodatkowaniu w pełnej wysokości niezależnie od tego, czy dopłatę otrzymuje pracownik, czy jego dzieci.

Część świadczeń wypłacanych osobom uprawnionym z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlega na zasadach ogólnych opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W tym zakresie w 2009 r. nastąpiły niewielkie zmiany.

Opodatkowaniu nie podlegają następujące świadczenia z zfśs:

  • zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – ale tylko do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł; kwota przekroczenia będzie opodatkowana, należy ją uwzględnić w rozliczeniu rocznym;

Przykład

Pracownik otrzymał zapomogę w kwocie 3000 zł przeznaczoną na remont piwnicy, która uległa zniszczeniu w czasie powodzi. Opodatkowaniu będzie podlegać kwota stanowiąca różnicę między kwotą wypłaconą a 2280 zł, czyli 720 zł.

  • wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (rzeczowymi świadczeniami nie są: bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi). Z regulacji tych wynika, że przyznawane pracownikom bony nadal podlegają opodatkowaniu, nie są bowiem świadczeniem rzeczowym i nie są też świadczeniem pieniężnym. Jeżeli jednak pracodawca zamiast bonu czy talonu przekaże pracownikowi pieniądze, to wypłacona kwota w granicach przewidzianego w przepisach limitu będzie korzystać ze zwolnienia od podatku; świadczeniami rzeczowymi będą, oprócz np. zakupów związanych z wydarzeniami losowymi, także bilety na imprezy kulturalne i sportowe, karnety wstępu na zajęcia sportowe;

Przykład

Pracownik na skutek powodzi utracił cały sprzęt AGD oraz meble. Pracodawca w ramach pomocy rzeczowej zakupił i przekazał mu sprzęt AGD o wartości 3500 zł oraz przyznał dodatkowo świadczenie pieniężne (1000 zł) na zakup niezbędnych łóżek (zakup został potwierdzony rachunkiem). Z tej kwoty 4120 zł podlega opodatkowaniu.

W analogicznej sytuacji pracodawca przekazał pracownikowi bony o wartości 4500 zł na zakup sprzętu AGD – cała ta kwota będzie podlegać opodatkowaniu.

W związku z tym, że świadczenia finansowe zostały włączone do zwolnień podatkowych dopiero w sierpniu 2009 r. (choć wprowadzone regulacje dotyczą całego roku), mogło się zdarzyć, że pracodawca pobrał zaliczkę na podatek od świadczenia, które obecnie korzysta ze zwolnienia. W takiej sytuacji zdaniem Ministerstwa Finansów w PIT-11 po stronie przychodów nie uwzględnia się zwolnionych od podatku świadczeń, należy zaś wykazać faktycznie pobraną zaliczkę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK