| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Obciążenia podatkowe świadczeń z zfśs

Obciążenia podatkowe świadczeń z zfśs

Dopłaty z tytułu tzw. wczasów pod gruszą (wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie) podlegają opodatkowaniu w pełnej wysokości niezależnie od tego, czy dopłatę otrzymuje pracownik, czy jego dzieci.

Część świadczeń wypłacanych osobom uprawnionym z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlega na zasadach ogólnych opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W tym zakresie w 2009 r. nastąpiły niewielkie zmiany.

Opodatkowaniu nie podlegają następujące świadczenia z zfśs:

  • zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – ale tylko do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł; kwota przekroczenia będzie opodatkowana, należy ją uwzględnić w rozliczeniu rocznym;

Przykład

Pracownik otrzymał zapomogę w kwocie 3000 zł przeznaczoną na remont piwnicy, która uległa zniszczeniu w czasie powodzi. Opodatkowaniu będzie podlegać kwota stanowiąca różnicę między kwotą wypłaconą a 2280 zł, czyli 720 zł.

  • wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (rzeczowymi świadczeniami nie są: bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi). Z regulacji tych wynika, że przyznawane pracownikom bony nadal podlegają opodatkowaniu, nie są bowiem świadczeniem rzeczowym i nie są też świadczeniem pieniężnym. Jeżeli jednak pracodawca zamiast bonu czy talonu przekaże pracownikowi pieniądze, to wypłacona kwota w granicach przewidzianego w przepisach limitu będzie korzystać ze zwolnienia od podatku; świadczeniami rzeczowymi będą, oprócz np. zakupów związanych z wydarzeniami losowymi, także bilety na imprezy kulturalne i sportowe, karnety wstępu na zajęcia sportowe;

Przykład

Pracownik na skutek powodzi utracił cały sprzęt AGD oraz meble. Pracodawca w ramach pomocy rzeczowej zakupił i przekazał mu sprzęt AGD o wartości 3500 zł oraz przyznał dodatkowo świadczenie pieniężne (1000 zł) na zakup niezbędnych łóżek (zakup został potwierdzony rachunkiem). Z tej kwoty 4120 zł podlega opodatkowaniu.

W analogicznej sytuacji pracodawca przekazał pracownikowi bony o wartości 4500 zł na zakup sprzętu AGD – cała ta kwota będzie podlegać opodatkowaniu.

W związku z tym, że świadczenia finansowe zostały włączone do zwolnień podatkowych dopiero w sierpniu 2009 r. (choć wprowadzone regulacje dotyczą całego roku), mogło się zdarzyć, że pracodawca pobrał zaliczkę na podatek od świadczenia, które obecnie korzysta ze zwolnienia. W takiej sytuacji zdaniem Ministerstwa Finansów w PIT-11 po stronie przychodów nie uwzględnia się zwolnionych od podatku świadczeń, należy zaś wykazać faktycznie pobraną zaliczkę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK