| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jak ma postąpić pracodawca, który opodatkował świadczenia zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

Jak ma postąpić pracodawca, który opodatkował świadczenia zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

W kwietniu br. wypłaciliśmy niektórym pracownikom znajdującym się w gorszej sytuacji materialnej świadczenia pieniężne z zfśs z okazji świąt wielkanocnych. Od wypłat gotówkowych pobraliśmy zaliczkę na podatek. Czy obecnie mamy dokonać korekty podatku, skoro takie świadczenia zostały zwolnione z podatku z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2009 r.?

Nie mogą Państwo dokonać korekty podatku, ponieważ obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości wcześniejszego rozliczenia tej nadpłaty. Zaliczka na podatek pobrana od świadczeń zwolnionych z opodatkowania powinna zostać rozliczona w zeznaniu rocznym pracownika jako nadpłata podatku.

UZASADNIENIE

Jednym z rozwiązań wprowadzonych w pakiecie ustaw antykryzysowych jest rozszerzenie katalogu przychodów, które są zwolnione z zaliczki na podatek o:

  • zapomogi wypłacane przez związki zawodowe (organizację zakładową lub międzyzakładową) swoim członkom do kwoty 638 zł w skali roku (art. 21 ust. 1 pkt 9a ustawy o pdof),
  • świadczenia pieniężne sfinansowane w całości ze środków zfśs lub funduszy związkowych w ramach działalności socjalnej – do wysokości 380 zł rocznie łącznie z wartością świadczeń rzeczowych (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof).

Ustawa zmieniająca ustawę o pdof weszła w życie 22 sierpnia br., ale zwolnienie z podatku ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 r. Pobrana przez płatnika zaliczka na podatek od tego rodzaju świadczeń wypłaconych od 1 stycznia 2009 r. do wejścia w życie ustawy stanowi zatem nadpłatę podatku.

Przepisy nie określają, jak ma postąpić pracodawca – płatnik, który dokonał wypłaty tego rodzaju świadczeń i je opodatkował. W związku z tym powstaje pytanie, kiedy i w jaki sposób należy wykazać tę nadpłatę. Czy należy zmniejszyć bieżące przychody pracownika o wartość świadczeń zwolnionych z opodatkowania, od których pobrano zaliczkę, czy zwrócić pobraną zaliczkę i wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot wpłaty dokonanej przez płatnika, czy może całość uwzględnić dopiero w rocznym rozliczeniu zaliczek pobranych od świadczeń wypłaconych pracownikowi.

Przepisy rozszerzające zakres zwolnień milczą na ten temat. Dlatego odpowiedzi należy poszukać na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej.

Co do zasady, w przypadku podatników podatku dochodowego (a takimi są pracownicy) nadpłata podatku powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego. Nadpłata może powstać wcześniej, gdy płatnik pobierze podatek nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Wówczas nadpłata powstaje w dniu, w którym płatnik pobrał podatek nienależny lub zawyżony. Jeśli podatnik (w tym przypadku pracownik) kwestionuje zasadność zaliczki na podatek pobranej przez płatnika, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy w momencie pobierania zaliczki płatnik postąpił nieprawidłowo.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK