| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jak ma postąpić pracodawca, który opodatkował świadczenia zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

Jak ma postąpić pracodawca, który opodatkował świadczenia zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

W kwietniu br. wypłaciliśmy niektórym pracownikom znajdującym się w gorszej sytuacji materialnej świadczenia pieniężne z zfśs z okazji świąt wielkanocnych. Od wypłat gotówkowych pobraliśmy zaliczkę na podatek. Czy obecnie mamy dokonać korekty podatku, skoro takie świadczenia zostały zwolnione z podatku z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2009 r.?

Nie mogą Państwo dokonać korekty podatku, ponieważ obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości wcześniejszego rozliczenia tej nadpłaty. Zaliczka na podatek pobrana od świadczeń zwolnionych z opodatkowania powinna zostać rozliczona w zeznaniu rocznym pracownika jako nadpłata podatku.

UZASADNIENIE

Jednym z rozwiązań wprowadzonych w pakiecie ustaw antykryzysowych jest rozszerzenie katalogu przychodów, które są zwolnione z zaliczki na podatek o:

  • zapomogi wypłacane przez związki zawodowe (organizację zakładową lub międzyzakładową) swoim członkom do kwoty 638 zł w skali roku (art. 21 ust. 1 pkt 9a ustawy o pdof),
  • świadczenia pieniężne sfinansowane w całości ze środków zfśs lub funduszy związkowych w ramach działalności socjalnej – do wysokości 380 zł rocznie łącznie z wartością świadczeń rzeczowych (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof).

Ustawa zmieniająca ustawę o pdof weszła w życie 22 sierpnia br., ale zwolnienie z podatku ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 r. Pobrana przez płatnika zaliczka na podatek od tego rodzaju świadczeń wypłaconych od 1 stycznia 2009 r. do wejścia w życie ustawy stanowi zatem nadpłatę podatku.

Przepisy nie określają, jak ma postąpić pracodawca – płatnik, który dokonał wypłaty tego rodzaju świadczeń i je opodatkował. W związku z tym powstaje pytanie, kiedy i w jaki sposób należy wykazać tę nadpłatę. Czy należy zmniejszyć bieżące przychody pracownika o wartość świadczeń zwolnionych z opodatkowania, od których pobrano zaliczkę, czy zwrócić pobraną zaliczkę i wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot wpłaty dokonanej przez płatnika, czy może całość uwzględnić dopiero w rocznym rozliczeniu zaliczek pobranych od świadczeń wypłaconych pracownikowi.

Przepisy rozszerzające zakres zwolnień milczą na ten temat. Dlatego odpowiedzi należy poszukać na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej.

Co do zasady, w przypadku podatników podatku dochodowego (a takimi są pracownicy) nadpłata podatku powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego. Nadpłata może powstać wcześniej, gdy płatnik pobierze podatek nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Wówczas nadpłata powstaje w dniu, w którym płatnik pobrał podatek nienależny lub zawyżony. Jeśli podatnik (w tym przypadku pracownik) kwestionuje zasadność zaliczki na podatek pobranej przez płatnika, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy w momencie pobierania zaliczki płatnik postąpił nieprawidłowo.

reklama

Autor:

doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »