| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Na jaki adres należy wysłać PIT-11

Na jaki adres należy wysłać PIT-11

W PIT-11 za 2011 r. i w informacjach wystawianych w 2012 r. dla byłych pracowników, którzy wystąpili z wnioskiem o ich wydanie, wskazywaliśmy adres zameldowania pracowników i zleceniobiorców jako ich adres zamieszkania. Czy nasze postępowanie było prawidłowe?

W informacji PIT-11 powinni Państwo wskazać adres zamieszkania podatnika i na podstawie tego adresu określić właściwy dla podatnika urząd skarbowy. Jeżeli adres zameldowania podatnika był inny niż jego adres zamieszkania, powinni Państwo skorygować informacje PIT-11 i dostarczyć je zarówno podatnikom, jak i urzędom skarbowym, do których informacje zostały pierwotnie przesłane.

Do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy będący pracodawcami, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, byli zobowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, imienne informacje PIT-11. Jeżeli obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, taką informację należy doręczyć podatnikowi w terminie 14 dni od dnia złożenia przez niego pisemnego wniosku w tej sprawie (art. 39 ust. 1–2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof).

W formularzu PIT-11 w części C.2. płatnicy powinni wykazać dane identyfikacyjne podatnika i dane adresowe dotyczące miejsca zamieszkania. Według tego adresu płatnik ustala właściwy dla podatnika urząd skarbowy, do którego przesyła PIT-11.

Miejsce zamieszkania a miejsce zameldowania

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 Kodeksu cywilnego). O miejscu zamieszkania decyduje zarówno fakt przebywania w tym miejscu, jak i zamiar stałego w nim pobytu. Chodzi zatem o jedno miejsce zamieszkania, które stanowi centrum interesów życiowych danej osoby.

Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Pobytem czasowym jest natomiast przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca stałego pobytu w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem. Osoba zameldowana na pobyt czasowy i przebywająca w tej samej miejscowości nieprzerwanie dłużej niż 2 miesiące jest zobowiązana zameldować się na pobyt stały, chyba że zachodzą okoliczności wskazujące, że pobyt ten nie utracił charakteru pobytu czasowego. Za okoliczności uzasadniające zameldowanie na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące uważa się w szczególności:

  • wykonywanie pracy poza miejscem stałego pobytu,
  • pobyt związany z kształceniem się, leczeniem, wypoczynkiem lub ze względów rodzinnych,
  • odbywanie czynnej służby wojskowej;
  • pobyt w zakładach karnych i poprawczych, aresztach śledczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach wychowawczych.

Jak wynika z powyższego, adres zameldowania nie jest tożsamy z adresem zamieszkania. Jeżeli adres zameldowania podatnika jest inny niż jego adres zamieszkania, w informacji PIT-11 należy wykazać adres zamieszkania. Adres zamieszkania określa właściwość urzędu skarbowego, do którego płatnik powinien przesłać informację PIT-11 i w którym podatnik powinien złożyć roczne zeznanie podatkowe. Urzędem skarbowym odpowiednim dla podatnika jest urząd właściwy według jego miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego (art. 45 ust. 1b updof).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK