| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Czy można żądać od pracownika podania numeru NIP

Czy można żądać od pracownika podania numeru NIP

Ostatnio zmieniły się przepisy dotyczące posiadania numeru NIP. Czy obecnie możemy żądać od nowo zatrudnionego pracownika podania tego numeru?

Od 1 stycznia 2012 r. NIP dla wskazanych wyżej osób został całkowicie zniesiony, a ich jedynym identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL (art. 67 ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy...). W okresie od 1 września do 31 grudnia 2011 r. w odniesieniu do omawianych osób NIP był niejako „zawieszony”, choć nadal występował obowiązek związany np. z aktualizacją danych objętych zgłoszeniem NIP.

W związku z zaistniałymi zmianami pracodawcy nie mają obecnie prawa żądać od pracownika, który nie jest przedsiębiorcą lub podatnikiem VAT, podania numeru NIP.

Druki formularzy zawierające rubrykę dotyczącą numeru NIP, których wzory zostały określone na podstawie odrębnych przepisów, mogą być składane przez wspomnianych pracowników bez wypełniania tej rubryki.

Numer NIP jest potrzebny pracownikowi, który jest jednocześnie przedsiębiorcą bądź podlegającym rejestracji podatnikiem VAT. W wystawianej dla takiego pracownika informacji PIT-11 jako identyfikator podatkowy powinien być wpisany NIP. Dlatego w takich sytuacjach pracodawcy są uprawnieni do żądania od tych pracowników podania numeru NIP. Problem w tym, że pracodawca nie musi wiedzieć, kto z pracowników posiada własną firmę, zwłaszcza gdy dochody z jej prowadzenia są opodatkowane podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową. Te formy rozliczania z podatku nie wykluczają możliwości złożenia przez zatrudnionego przedsiębiorcę PIT-2 i stosowania przez pracodawcę kwoty zmniejszającej miesięcznie zaliczki na podatek dochodowy, które są obliczane od wypłacanego wynagrodzenia (z tego powodu pracownik nie musi zgłaszać w zakładzie faktu prowadzenia działalności gospodarczej).

Mimo występowania omawianych trudności, żaden przepis nie zwalnia pracodawcy z konieczności wskazania w sporządzanych formularzach PIT-11 czy PIT-40 odpowiedniego identyfikatora podatkowego. Obowiązek w tym zakresie wynika z art. 11 ust. 3 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, na podstawie którego płatnicy zobowiązani są do wymagania od podatników podania identyfikatora podatkowego i podawania go organom skarbowym na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych. Pracodawca ma prawo żądać od pracowników poinformowania o identyfikatorze, którym posługują się w kontaktach z fiskusem. Odpowiednie do tego celu może być pisemne oświadczenie, którego wzór zostanie zamieszczony np. w regulacjach wewnątrzzakładowych. Podatnik lub płatnik, który wbrew obowiązkowi nie podaje numeru identyfikacji podatkowej lub podaje numer nieprawdziwy, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe w wysokości od 150 zł do 30 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowo wypełniony PIT-11 lub PIT-40.

Podstawa prawna:

  • art. 1 pkt 1, art. 67 ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 171, poz. 1016),
  • art. 3, art. 5, art. 11 ust. 3 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.),
  • art. 48, art. 81 Kodeksu karnego skarbowego.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »