| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Czy pracownicy przejętego zakładu pracy muszą złożyć nowe oświadczenia PIT-2

Czy pracownicy przejętego zakładu pracy muszą złożyć nowe oświadczenia PIT-2

1 grudnia br. przejęliśmy jeden z oddziałów pewnej spółki wraz z jego pracownikami. Czy w takiej sytuacji możemy żądać od tych pracowników złożenia nowego oświadczenia PIT-2?

Nie powinni Państwo wymagać od przejętych pracowników złożenia oświadczenia PIT-2, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczeń złożonych przez nich w poprzednich latach przejętemu pracodawcy nie uległ zmianie. Nie ma przy tym znaczenia, że nastąpiła zmiana płatnika, w takiej sytuacji bowiem obowiązek poboru zaliczek na podatek nie ustaje, ale zostaje przez Państwa przejęty.

Pracownik składając PIT-2 określa swój zakład pracy jako płatnika właściwego do zmniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w I przedziale obowiązującej skali podatkowej. Należy przy tym pamiętać, że oświadczenie PIT-2 może złożyć wyłącznie pracownik, zatem nie dotyczy to osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych – m.in. umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

PIT-2 składa pracownik, który:

  • nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,
  • nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
  • nie osiąga dochodów, od których jest zobowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 updof, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej, z najmu lub dzierżawy,
  • nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • wskaże ten zakład pracy jako właściwy do stosowania tego zmniejszenia (art. 32 ust. 3 updof).

Powyższego oświadczenia pracownik nie składa ponownie, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w poprzednich latach nie uległ zmianie.

Natomiast w razie zmiany stanu faktycznego pracownik ma obowiązek poinformować o niej zakład pracy, przy czym powinien to zrobić w innej formie niż korekta poprzednio złożonego PIT-2, np. w przypadku pracowników pobierających emeryturę (rentę) przedkładając pracodawcy oświadczenie o pobieraniu ww. świadczeń. Wówczas płatnik nie ma obowiązku zmniejszania zaliczki obliczonej od przychodów ze stosunku pracy o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, począwszy, co do zasady, od przychodu za miesiąc, w którym pracownik poinformował o zmianie.

WAŻNE!

Nieuzasadnione jest żądanie od pracownika składania co roku oświadczenia PIT-2, jeżeli nie uległ zmianie stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego przez niego w poprzednich latach.

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § Kodeksu pracy). Natomiast osoba prawna, która powstała w wyniku łączenia się:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK