| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy również po ustaniu zatrudnienia

Zasiłek chorobowy również po ustaniu zatrudnienia

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli dodatkowe zatrudnienie podjęte u innego pracodawcy, w czasie urlopu bezpłatnego udzielonego przez pierwszego pracodawcę, ustało przed zakończeniem urlopu bezpłatnego, a pracownik jest niezdolny do pracy po ustaniu tego dodatkowego zatrudnienia, przysługuje mu zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, nie dłużej jednak niż do dnia zakończenia urlopu bezpłatnego. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego zasiłek chorobowy przysługuje wyłącznie z tytułu zatrudnienia u pierwszego pracodawcy, który udzielił urlopu bezpłatnego.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu dodatkowego zatrudnienia nie przysługuje, jeżeli zatrudnienie to było podjęte u innego pracodawcy wyłącznie w okresie urlopu bezpłatnego. Po zakończeniu tego urlopu zasiłek chorobowy przysługuje tylko z tytułu zatrudnienia u pierwszego pracodawcy, który udzielił urlopu bezpłatnego.

Do wypłaty zasiłku przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia zobowiązany jest oddział ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku.

Jeżeli oddział ZUS właściwy ze względu na siedzibę płatnika składek zobowiązany do wypłaty zasiłku w czasie trwania ubezpieczenia (tj. wówczas, gdy płatnik składek zgłosił do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych) rozpocznie wypłatę zasiłku, kontynuuje tę wypłatę również za okres po ustaniu ubezpieczenia.

Dokumentami służącymi do wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego przez oddział ZUS są: zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby na druku ZUS ZLA, zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3, oświadczenie osoby występującej o zasiłek o zaprzestaniu i niepodjęciu działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, o nieustaleniu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku (lub świadczenia) przedemerytalnego, o niepodleganiu obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniach społecznych rolników.

Przykłady

Pracownikowi udzielono urlopu bezpłatnego na okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2008 r. W czasie tego urlopu podjął zatrudnienie u innego pracodawcy i wykonywał je od 1 stycznia do 31 marca 2008 r. W okresie od 15 marca do 24 czerwca 2008 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby (wcześniej w 2008 r. wykorzystał 33-dniowy okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby). Jest on uprawniony do zasiłku chorobowego za okres od 15 do 31 marca 2008 r. z tytułu niezdolności do pracy trwającej w czasie dodatkowego zatrudnienia oraz za okres od 1 do 30 kwietnia 2008 r. z tytułu niezdolności do pracy trwającej po ustaniu dodatkowego zatrudnienia. Za okres od 1 maja do 24 czerwca 2008 r. zasiłek przysługuje pracownikowi wyłącznie z tytułu zatrudnienia u pierwszego pracodawcy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK