| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wniosek o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15 - wzór

Wniosek o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15 - wzór

Zasiłek opiekuńczy przysługuje zarówno w przypadku opieki nad chorym jak i zdrowym dzieckiem. W tym celu rodzic musi wystąpić z wnioskiem o jego wypłatę. Wnioskiem tym jest formularz ZUS Z-15.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje na mocy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przysługuje on w przypadku opieki nad chorym jak i zdrowym dzieckiem w ściśle określonych przypadkach.

Przesłanki wypłaty zasiłku opiekuńczego

 Ustawa reguluje tę kwestię i wskazuje, że zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  1. Dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, w przypadku:

- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,

- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli uniemożliwia mu sprawowanie opieki nad dzieckiem,

- pobytu małżonka ubezpieczonego  w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Polecamy produkt: Zasiłki 2016

  1. Chorym dzieckiem w wieku do ukończenia lat 14;
  2. Innym chorym członkiem rodziny, tj. małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, dzieci w wieku ponad 14 lat jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

Za dzieci uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka, dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie lub utrzymanie.

Istotne jest to, że zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał, jeżeli we wspólnym gospodarstwie domowym pozostaje jeszcze inny członek rodziny, który może zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny, o ile dziecko nie ukończyło 2 lat.

Więcej przeczytasz w artykule Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy

Wysokość zasiłku

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, czyli średnie wynagrodzenie za pracę z ostatnich 12 miesięcy.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje zarówno matce jak i ojcu dziecka, ale może być wypłacony tylko jednemu z rodziców. W tym celu rodzic musi wystąpić z wnioskiem o jego wypłatę. Wnioskiem tym jest formularz ZUS Z-15.

Druk Z-15 dołącza się do każdorazowej wypłaty zasiłku opiekuńczego. Podstawą do wypłaty wynagrodzenia za czas opieki jest zwolnienie lekarskie oraz oświadczenie składane na druku Z-15.

Druk Z-15 dostępny jest na stronie ZUS

We wniosku należy podać wszystkie niezbędne dane osoby ubiegającej się o zasiłek, czyli imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, datę urodzenia, PESEL/serię i numer dowodu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK