| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wysokość kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłku na dzieci

Wysokość kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłku na dzieci

Spełnienie określonego kryterium dochodowego warunkuje uzyskanie prawa do zasiłku na dzieci. Aktualnie wynosi ono 539 zł na osobę w rodzinie lub 623 zł, gdy wychowuje się w niej niepełnosprawny potomek – takie są progi, od których zależy uzyskanie świadczeń. Wliczane są do nich zarobki osiągnięte w 2012 r.

Czy wzrosło kryterium dochodowe?

Czytelniczka, która wychowuje dwoje dzieci, chce złożyć wniosek o świadczenia na rozpoczynający się w listopadzie nowy okres zasiłkowy. W tym właśnie się kończącym pomoc jej nie przysługiwała ze względu na przekroczenie ustawowego kryterium. Czy jego wysokość uległa teraz zmianie?

Od listopada 2012 r. kryterium dochodowe, od którego zależy uzyskanie zasiłku na dziecko (wraz z przysługującymi do niego dodatkami), wynosi 539 zł w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie lub 623 zł, jeżeli wychowuje się w niej niepełnosprawny potomek. Jego wysokość nie zmieni się też w rozpoczynającym się w listopadzie 2013 r. nowym okresie zasiłkowym. Wzrost nastąpi dopiero od przyszłego roku i wówczas progi te będą wynosić odpowiednio 574 zł i 664 zł. Do kryterium są wliczane te dochody, które zostały osiągnięte przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, na który składany jest wniosek. To oznacza, że rodzice obecnie starający się o pomoc muszą podać wysokość zarobków z 2012 r.

Podstawa prawna:

Par. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz.U. poz. 959).

Czy pełnoletnie dziecko zalicza się do rodziny?

Pani Katarzyna chce ubiegać się o zasiłek na dzieci w wieku 5 i 13 lat. Czy do składu rodziny może zaliczyć też studiującą 22-letnią córkę, która pozostaje na utrzymaniu rodziców?

Wprawdzie na studiujące dziecko rodzicom nie przysługuje zasiłek, ale jest ono traktowane jako członek rodziny. Przesądza o tym definicja składu rodziny, która wśród takich osób wymienia małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego oraz pozostających na ich utrzymaniu potomków, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat. Z kolei starsze dzieci są zaliczane do rodziny, o ile mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i w związku z tym przysługuje na nie świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy. W jej skład nie wchodzi zaś dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego, takie, które zawarło związek małżeński, oraz pełnoletnie, mające swojego potomka.

Ponadto w przypadku gdy członek rodziny przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, to on także nie będzie uwzględniany. Taką jednostką jest m.in. dom pomocy społecznej, placówka opiekuńczo-wychowawcza, młodzieżowy ośrodek wychowawczy lub szkoła.

Podstawa prawna:

Art. 3 pkt 16 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.).

Czy będzie zasiłek przy wyższych zarobkach?

Rodzice składają wniosek o przyznanie zasiłku i przysługujących do niego dodatków na trójkę dzieci. Z ich obliczeń wynika jednak, że o 33 zł przekraczają kryterium dochodowe. Czy gmina może w takiej sytuacji przyznać im pomoc? 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »