| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych - kolejna niezdolność do pracy

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych - kolejna niezdolność do pracy

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jak kolejna niezdolność do pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

(!)

Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy zasiłkowej). Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie (będące podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe) wypłacone za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia (ubezpieczenia) pomniejszone o składki finansowane przez pracownika na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe (13,71%). Należy przy tym pamiętać, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Zobacz również: Podstawa wymiaru składek a choroba pracownika i dodatek stażowy

PRZYKŁAD

Anna D. zatrudniona od 20 sierpnia 2012 r. przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym ojcem od 5 do 8 marca br. (4 dni). Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące jej zatrudnienia poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy, tj. z okresu od września 2012 r. do lutego 2013 r. Pracownica jest wynagradzana stawką stałą w wysokości 3800 zł miesięcznie.

Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego wynosi 2623,22 zł, tj.:

3800 zł – (3800 zł x 13,71%) = 3279,02 zł

3279,02 zł x 80% = 2623,22 zł

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 349,76 zł, tj.:

2623,22 zł : 30 dni = 87,44 zł

87,44 zł x 4 dni = 349,76 zł.

Czytaj także w Snp 10/2012 jak wyliczyć wynagrodzenie za część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory bez prawa do wynagrodzenia chorobowego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK