| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy, której umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, przysługuje zasiłek macierzyński

Czy pracownicy, której umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, przysługuje zasiłek macierzyński

Pracownica, która pracuje u nas od kilku lat, wystąpiła o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracownica ta przebywa na urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka. Urlop macierzyński pracownicy będzie trwał do końca października br. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Czy możemy z tą pracownicą rozwiązać umowę za porozumieniem stron? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński oraz dodatkowy zasiłek macierzyński, jeśli rozwiąże umowę o pracę w ten sposób? Jeśli tak, to kto w tym przypadku będzie jej go wypłacał?

Mogą Państwo rozwiązać z pracownicą umowę o pracę za porozumieniem stron. Niezależnie od sposobu oraz przyczyn rozwiązania umowy, pracownica będzie miała prawo do dalszego pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz ubiegania się o dodatkowy zasiłek macierzyński. Za okres po rozwiązaniu umowy zasiłek macierzyński oraz dodatkowy zasiłek macierzyński będzie wypłacał pracownicy ZUS.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo urlopu wychowawczego urodziła dziecko (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Okres ubezpieczenia chorobowego jest rozumiany jako okres trwania tytułu, z którego istniał obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie chorobowe albo nastąpiło zwolnienie z tego obowiązku, np. w razie powstania niezdolności do pracy z powodu choroby. A zatem, prawo do tego zasiłku nie powstanie w razie urodzenia dziecka w trakcie urlopu bezpłatnego bądź tymczasowego aresztowania, gdyż nie są to okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli pracownica urodzi dziecko w trakcie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, a następnie tytuł do ubezpieczenia wygaśnie bez względu na to, z jakiej przyczyny to nastąpi, to i tak będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński przez okres zagwarantowany przepisami Kodeksu pracy, tj. np. do upływu 20 tygodni od dnia porodu, gdy urodziła jedno dziecko.

W takiej sytuacji pracodawca wypłaca pracownicy zasiłek macierzyński jedynie do dnia rozwiązania z nią umowy o pracę.

Pracownica, która jest w ciąży lub przebywa na urlopie macierzyńskim, jest szczególnie chroniona, ponieważ pracodawca nie może takiej pracownicy wypowiedzieć ani rozwiązać z nią umowy o pracę w ww. okresach, chyba że zachodzą przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy oraz reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na takie rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 Kodeksu pracy). Jeśli u pracodawcy nie zostały powołane związki zawodowe, decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z taką pracownicą podejmuje sam pracodawca.

Jednak powyższa regulacja nie oznacza, że w trakcie ciąży lub przebywania na urlopie macierzyńskim nie można rozwiązać stosunku pracy z taką pracownicą w sytuacji, gdy obie strony wyrażą taką wolę. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest możliwe w każdym czasie, w uzgodnionym przez strony terminie, gdyż decydujące znaczenia w tej sprawie ma wola stron stosunku pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK