| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Przez jaki okres pracodawcy przysługuje zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP

Przez jaki okres pracodawcy przysługuje zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP

Za pośrednictwem urzędu pracy od 16 lipca br. zatrudniliśmy bezrobotną 52-letnią kobietę. Zawarliśmy z nią umowę o pracę na czas określony 18 miesięcy. Czy jesteśmy zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za cały okres świadczenia przez nią pracy?

Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP za tę pracownicę przysługuje Państwu przez 12 miesięcy kalendarzowych, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę. Okres zwolnienia trwa zatem od 1 sierpnia 2012 r. do 31 lipca 2013 r. włącznie. Od 1 sierpnia 2013 r. będą Państwo musieli opłacać składki na FP oraz FGŚP za zatrudnioną pracownicę.

Składkę na Fundusz Pracy (FP) pracodawca opłaca obowiązkowo za zatrudnionych pracowników, których przychód ze stosunku pracy stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenie za pracę (w 2012 r. 1500 zł, w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy – 80% tej kwoty, tj. 1200 zł). Natomiast składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) opłacają za swoich pracowników pracodawcy będący przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którzy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium Polski zatrudniają co najmniej jedną osobę (art. 2 ust. 1 ustawy o roszczeniach pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, dalej: ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych). Do ustalania podstawy wymiaru składki na FP (również na FGŚP) nie stosuje się rocznego ograniczenia do tzw. 30-krotności.

WAŻNE!

Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na FP i FGŚP nie stosuje się rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek, które ma zastosowanie do składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na FEP.

Pracodawcy nie opłacają składek na FP i FGŚP przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za zatrudnione osoby, które ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy (art. 104b ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia, art. 9b ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych).

Aby mogli Państwo skorzystać z ww. zwolnień składkowych, zatrudniona pracownica powinna w dniu nawiązania stosunku pracy mieć ukończone 50 lat (a więc 50. urodziny muszą przypadać najpóźniej w dniu nawiązania stosunku pracy) oraz pozostawać w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy przez okres co najmniej 30 dni liczonych wstecz od dnia poprzedzającego dzień nawiązania stosunku pracy.

WAŻNE!

Płatnik nie opłaca składek na FP i FGŚP za zatrudnioną osobę bezrobotną, jeżeli w dniu nawiązania stosunku pracy ma ona ukończone 50 lat.

Zgodnie ze stanowiskiem ZUS przedstawionym w poradniku „Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ustalania podstawy wymiaru oraz rozliczania i opłacania składek na te ubezpieczenia oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych” zamieszczonym na stronie internetowej www.zus.pl, zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP przysługuje tylko w odniesieniu do pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy. Nie przysługuje ono np. w stosunku do osób wykonujących pracę na podstawie umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło. W przypadku pracowników, którzy zawarli dodatkowo ze swoim pracodawcą np. umowę zlecenia, zwolnienie to nie obejmuje przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Analogiczne zasady, zdaniem ZUS, mają zastosowanie do zwolnienia z opłacania składki na FGŚP.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »