| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik może zrezygnować z części zasiłku opiekuńczego

Czy pracownik może zrezygnować z części zasiłku opiekuńczego

Pracownica otrzymała zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 7 lat na okres od 16 do 30 lipca 2012 r. oraz złożyła wniosek o uzyskanie prawa do zasiłku opiekuńczego. Do pracy wróciła 25 lipca br. twierdząc, że dziecko jest już zdrowe. Czy pracownica może przerwać zwolnienie lekarskie i wrócić do pracy? Czy za dni wolne od pracy (weekendy) należy jej wypłacić zasiłek opiekuńczy, skoro mąż pracownicy jest obecny w domu?

Pracownica może przerwać zwolnienie lekarskie, ale powinna przedłożyć pracodawcy stosowne oświadczenie o fakcie przerwania zasiłku opiekuńczego. Pracownicy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy również za dni wolne od pracy (za weekend) nawet wówczas, gdy w tym czasie mąż pracownicy jest w domu.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje bez okresu wyczekiwania wszystkim ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo i dobrowolnie). Prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje na równi matce i ojcu dziecka. Zasiłek ten wypłaca się jednak tylko jednemu z rodziców, tj. temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wpłatę za dany okres na druku ZUS Z-15 (§ 21 rozporządzenia z 2 kwietnia 2012 r.).

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • chorym dzieckiem w wieku do ukończenia przez nie 14 lat lub zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat przez okres 60 dni w roku kalendarzowym,
  • innym chorym członkiem rodziny przez okres 14 dni w roku kalendarzowym (art. 32 ust. 2 i ust. 3, art. 33 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Okres pobierania zasiłku chorobowego łącznie np. z tytułu opieki nad chorym dzieckiem i innym członkiem rodziny nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Pracownicy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy tylko za okres faktycznego sprawowania opieki nad dzieckiem, w tym za dni wolne od pracy (art. 11 ust. 4 w zw. z art. 35 ust. 2 ustawy zasiłkowej). ZUS czasami prowadzi postępowanie wyjaśniające, którego celem jest ustalenie, czy ojciec dziecka może być traktowany jak domownik, lub gdy we wniosku ZUS Z-15 jest wskazane, że pracuje on od poniedziałku do piątku w określonych godzinach. Takie postępowanie najczęściej jest prowadzone w sytuacji, gdy ktoś poinformuje ZUS, że ma miejsce taka sytuacja. Z reguły jednak ZUS nie kwestionuje wypełnionych ZUS Z-15.

Jeżeli ubezpieczona w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim wystawionym w związku ze sprawowaniem opieki nad chorym dzieckiem postanowiła powrócić do pracy w związku z tym, że dziecko wyzdrowiało, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powróciła do pracy. W tym celu ubezpieczona powinna przedłożyć pracodawcy stosowne oświadczenie o fakcie przerwania zasiłku opiekuńczego oraz podać przyczynę przerwania pobierania zasiłku. Płatnik świadczenia powinien w takim przypadku wypłacić zasiłek opiekuńczy tylko za okres faktycznego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Oświadczenie to powinno zostać złożone na piśmie, ponieważ jeżeli u płatnika zasiłku po kilku latach będzie prowadzona kontrola, to może ona zakwestionować, że płatnik nie wypłacił ubezpieczonej należnego zasiłku za cały okres orzeczony w zwolnieniu lekarskim i nakazać wypłatę pozostałej części zasiłku.

WAŻNE!

Jeżeli pracownica rezygnuje z części zasiłku opiekuńczego, to powinna złożyć na piśmie oświadczenie wraz z podaniem przyczyny rezygnacji z pozostałej części tego zasiłku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »