| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik może zrezygnować z części zasiłku opiekuńczego

Czy pracownik może zrezygnować z części zasiłku opiekuńczego

Pracownica otrzymała zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 7 lat na okres od 16 do 30 lipca 2012 r. oraz złożyła wniosek o uzyskanie prawa do zasiłku opiekuńczego. Do pracy wróciła 25 lipca br. twierdząc, że dziecko jest już zdrowe. Czy pracownica może przerwać zwolnienie lekarskie i wrócić do pracy? Czy za dni wolne od pracy (weekendy) należy jej wypłacić zasiłek opiekuńczy, skoro mąż pracownicy jest obecny w domu?

Pracownica może przerwać zwolnienie lekarskie, ale powinna przedłożyć pracodawcy stosowne oświadczenie o fakcie przerwania zasiłku opiekuńczego. Pracownicy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy również za dni wolne od pracy (za weekend) nawet wówczas, gdy w tym czasie mąż pracownicy jest w domu.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje bez okresu wyczekiwania wszystkim ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo i dobrowolnie). Prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje na równi matce i ojcu dziecka. Zasiłek ten wypłaca się jednak tylko jednemu z rodziców, tj. temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wpłatę za dany okres na druku ZUS Z-15 (§ 21 rozporządzenia z 2 kwietnia 2012 r.).

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • chorym dzieckiem w wieku do ukończenia przez nie 14 lat lub zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat przez okres 60 dni w roku kalendarzowym,
  • innym chorym członkiem rodziny przez okres 14 dni w roku kalendarzowym (art. 32 ust. 2 i ust. 3, art. 33 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Okres pobierania zasiłku chorobowego łącznie np. z tytułu opieki nad chorym dzieckiem i innym członkiem rodziny nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Pracownicy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy tylko za okres faktycznego sprawowania opieki nad dzieckiem, w tym za dni wolne od pracy (art. 11 ust. 4 w zw. z art. 35 ust. 2 ustawy zasiłkowej). ZUS czasami prowadzi postępowanie wyjaśniające, którego celem jest ustalenie, czy ojciec dziecka może być traktowany jak domownik, lub gdy we wniosku ZUS Z-15 jest wskazane, że pracuje on od poniedziałku do piątku w określonych godzinach. Takie postępowanie najczęściej jest prowadzone w sytuacji, gdy ktoś poinformuje ZUS, że ma miejsce taka sytuacja. Z reguły jednak ZUS nie kwestionuje wypełnionych ZUS Z-15.

Jeżeli ubezpieczona w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim wystawionym w związku ze sprawowaniem opieki nad chorym dzieckiem postanowiła powrócić do pracy w związku z tym, że dziecko wyzdrowiało, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powróciła do pracy. W tym celu ubezpieczona powinna przedłożyć pracodawcy stosowne oświadczenie o fakcie przerwania zasiłku opiekuńczego oraz podać przyczynę przerwania pobierania zasiłku. Płatnik świadczenia powinien w takim przypadku wypłacić zasiłek opiekuńczy tylko za okres faktycznego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Oświadczenie to powinno zostać złożone na piśmie, ponieważ jeżeli u płatnika zasiłku po kilku latach będzie prowadzona kontrola, to może ona zakwestionować, że płatnik nie wypłacił ubezpieczonej należnego zasiłku za cały okres orzeczony w zwolnieniu lekarskim i nakazać wypłatę pozostałej części zasiłku.

WAŻNE!

Jeżeli pracownica rezygnuje z części zasiłku opiekuńczego, to powinna złożyć na piśmie oświadczenie wraz z podaniem przyczyny rezygnacji z pozostałej części tego zasiłku.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK