| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasady wystawiania i dostarczania zwolnień lekarskich

Zasady wystawiania i dostarczania zwolnień lekarskich

W celu uniknięcia obniżenia należnego zasiłku chory pracownik powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie ZUS ZLA w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Może to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty albo przekazać je przez inną osobę.

Termin dostarczenia zwolnienia

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy powinno być nie tylko prawidłowo wystawione, ale też terminowo dostarczone, aby mogło być podstawą do wypłaty należnego zasiłku chorobowego czy opiekuńczego.

Ubezpieczony ma bowiem obowiązek dostarczenia płatnikowi składek zaświadczenia lekarskiego nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.

Jeżeli ubezpieczony jest zatrudniony u płatnika składek, który nie jest uprawniony do wypłaty świadczeń w razie choroby i macierzyństwa – za datę dostarczenia zwolnienia lekarskiego przyjmuje się datę dostarczenia zaświadczenia do pracodawcy. Z kolei taki pracodawca przekazuje zaświadczenie lekarskie niezwłocznie do ZUS, podając datę dostarczenia zaświadczenia przez ubezpieczonego.

Niedopełnienie przez ubezpieczonego powyższego obowiązku powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Jeżeli dostarczenie zwolnienia lekarskiego nastąpiło po zakończeniu zwolnienia lekarskiego, wówczas obniżenie o 25% stosuje się od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do daty końcowej tego zwolnienia.

Może się też zdarzyć, że koniec 7-dniowego terminu dostarczenia zaświadczenia lekarskiego przypada na dzień ustawowo wolny od pracy. Wtedy za ostatni dzień tego terminu uważa się najbliższy następny dzień roboczy, przypadający po tym dniu. Za dzień wolny od pracy wpływający na przesunięcie terminu na dostarczenie zaświadczenia lekarskiego należy uznać także sobotę.

Ubezpieczony może doręczyć zaświadczenie lekarskie płatnikowi składek osobiście, przekazać je przez inną osobę albo za pośrednictwem poczty. W sytuacji przekazania zaświadczenia za pośrednictwem poczty za datę dostarczenia zaświadczenia przyjmuje się datę stempla pocztowego.

Podstawa prawna:

  • art. 53–55, 57–58, 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 1–5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK