| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jakie świadczenie wypłacić pracownikowi: z tytułu wypadku przy pracy czy „zwykłej” choroby

Jakie świadczenie wypłacić pracownikowi: z tytułu wypadku przy pracy czy „zwykłej” choroby

Nasz pracownik uległ wypadkowi przy pracy i od 10 lutego 2012 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie to zostało mu wystawione do 7 marca br. Jest to jego pierwsze zwolnienie lekarskie w tym roku kalendarzowym. Pracownik przedłożył 14 marca 2012 r. kolejne zwolnienie lekarskie, które 24 lutego br. wystawił lekarz innej specjalizacji, dokumentujące niezdolność do pracy od 23 lutego do 26 marca 2012 r. Zwolnienie to nie pozostaje w związku z niezdolnością spowodowaną wypadkiem przy pracy. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji? Czy pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości odpowiadającej nowemu zwolnieniu lekarskiemu, czy kontynuować wypłatę świadczenia na podstawie poprzedniego zwolnienia? W jaki sposób należy obniżyć pracownikowi świadczenie za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego?

Pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy, tj. od 10 lutego do 7 marca br. Po upływie tego okresu powinni Państwo wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe. Nie należy jednak obniżać jego wysokości z powodu nieterminowego dostarczenie zwolnienia lekarskiego.

Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy, pracownikowi przysługuje od pierwszego dnia powstania tej niezdolności zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego (art. 8 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych). Świadczenie to należy wypłacać do końca okresu orzeczonej niezdolności do pracy powstałej w związku z wypadkiem, nawet jeśli pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie pokrywające się z poprzednim i niedotyczące niezdolności powstałej na skutek wypadku (art. 24 ustawy wypadkowej).

Po zakończeniu okresu wypłaty zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego pracownikowi przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, tj. wynagrodzenie chorobowe (jeżeli nie zostało ono jeszcze wykorzystane w danym roku kalendarzowym) lub zasiłek chorobowy. Zatem od następnego dnia po zakończeniu wypłaty zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, tj. od 8 marca 2012 r., Państwa pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy w wymiarze 14 lub 33 dni – w zależności od wieku pracownika. Nie ma tu znaczenia, że zwolnienia lekarskie obejmują częściowo ten sam okres i nie wystąpi żadna przerwa w niezdolności do pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »