| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy ZUS może przejąć od płatnika wypłatę świadczeń chorobowych

Czy ZUS może przejąć od płatnika wypłatę świadczeń chorobowych

Nasz zakład pracy na 30 listopada 2011 r. zatrudniał 23 osoby, zatem w 2012 r. jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych. Jesteśmy jednak w ciężkiej sytuacji finansowej. Od stycznia zwolniliśmy już 4 osoby i w niedługim czasie planujemy kolejne zwolnienia, tak by zostało 8 pracowników. Mamy już zaległości z tytułu nieopłaconych składek, nie jesteśmy w stanie opłacać ich na bieżąco. Czy jeżeli zwolnimy te osoby, to z powodu ciężkiej sytuacji finansowej możemy zwrócić się do ZUS o przejęcie wypłaty świadczeń chorobowych?

W przypadku przejęcia wypłaty, ZUS wydaje decyzję skierowaną do indywidualnego świadczeniobiorcy o prawie do świadczeń i dokonuje wypłaty należnych świadczeń. W wydanej przez ZUS decyzji znajduje się informacja, że uprawniony może wystąpić do płatnika składek z roszczeniem o odsetki za opóźnienie w wypłacie, gdyż ZUS nie jest zobowiązany do wypłaty odsetek, jeżeli opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które ZUS nie ponosi odpowiedzialności (art. 85 ustawy systemowej).

WAŻNE!

Jeżeli ZUS przejmuje wypłatę świadczeń chorobowych, wydaje decyzję skierowaną do indywidualnego świadczeniobiorcy o prawie do świadczenia oraz wypłaca to świadczenie.

Jeżeli na podstawie zgromadzonej dokumentacji nie jest możliwe ustalenie prawa do świadczeń, np. z powodu braku dokumentów umożliwiających ustalenie wymiaru czasu pracy, brak umów o pracę, brak zgłoszenia pracowników do ubezpieczeń społecznych czy udokumentowania okresów niezdolności do pracy, wydawana jest decyzja o odmowie prawa do zasiłku z zastrzeżeniem, że płatnik składek nie wywiązał się ze swoich obowiązków. W decyzji tej płatnik jest pouczony o ustawowym obowiązku wypłaty świadczeń. Informowany jest on ponadto o konsekwencjach niedopełnienia tego obowiązku, a więc o karze grzywny do 5000 zł, a także o sankcji przewidzianej w Kodeksie karnym, jaką jest powiadomienie prokuratury o popełnieniu przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową (art. 218 Kodeksu karnego).

Jeżeli płatnik nie wypłacił pracownikom zasiłku chorobowego, ale wykazał go w imiennych raportach miesięcznych (ZUS RSA) i rozliczył w deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA), wówczas ZUS po dokonaniu wypłaty pracownikowi należnych świadczeń zobowiąże płatnika do złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących oraz do dopłaty składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami za zwłokę. ZUS może również z urzędu sporządzić dokumenty rozliczeniowe korygujące oraz wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100% nieopłaconych składek. Jeżeli ZUS wymierzy płatnikowi składek dodatkową opłatę, wówczas nie może nałożyć na niego kary grzywny. Trybunał Konstytucyjny w 2010 r. zakwestionował łączne stosowanie tych kar (wyrok TK z 18 listopada 2010 r., sygn. P29/09). Wprawdzie przepisy formalnie jeszcze obowiązują (tracą moc 31 maja 2012 r.), ale Trybunał zalecił sądom stosowanie się do jego wyroku w bieżącej praktyce orzeczniczej. Zatem płatnik składek jest zagrożony albo karą administracyjną (opłata dodatkowa), albo karną (grzywna, kara za przestępstwo). Oddział ZUS może również zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przestępstwa wynikającego z art. 284 k.k. (przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego).

Jeżeli ustaną przeszkody uniemożliwiające wypłatę świadczeń przez płatnika składek, ZUS z powrotem przekazuje wypłatę świadczeń do realizacji płatnikowi.

Podstawa prawna:

  • art. 61, art. 64 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 24 ust. 1, art. 48b, art. 85, art. 98 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 218, art. 284 Kodeksu karnego.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »