| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy koszty szkolenia oraz wartość upominku wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Czy koszty szkolenia oraz wartość upominku wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Na początku września br. zorganizowaliśmy dla pracowników szkolenie w siedzibie naszej firmy. Zapewniliśmy pracownikom wyżywienie, materiały dydaktyczne, a na zakończenie słodkie upominki, których koszt na 1 pracownika wyniósł 50 zł. Nasza pracownica, która brała udział w tym szkoleniu, jest obecnie w ciąży i przedłożyła nam zwolnienie lekarskie od 28 listopada do 23 grudnia br. Pracownica ta jest wynagradzana stawką 20 zł/godzinę. Czy koszt takiego szkolenia i wartość słodkich upominków należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku?

Z opodatkowania i oskładkowania nie jest natomiast zwolniona wartość pieniężna świadczeń rzeczowych – a takim świadczeniem jest słodki upominek, który pracownicy otrzymali na koniec szkolenia. Świadczenia tego typu nie zostały wymienione jako korzystające ze zwolnień ani w ustawie o pdof, ani w rozporządzeniu składkowym. Do celów składkowych wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku – według cen ich zakupu (§ 3 pkt 2 rozporządzenia składkowego). Zdaniem większości ekspertów podatkowych, słodki upominek należy traktować jak przychód ze stosunku pracy, a wartość pieniężną takiego świadczenia trzeba doliczyć do pozostałych przychodów uzyskanych w danym miesiącu ze stosunku pracy i od łącznej kwoty dochodów odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne oraz obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Ustalenie, czy od danego przychodu są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne (w tym na ubezpieczenie chorobowe), ma kluczowe znaczenie do ustalenia, czy przychody te będą uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi stanowi bowiem przeciętny miesięczny przychód pracownika, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, wypłacony za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 w zw. z art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej). Ta sama zasada obowiązuje przy ustalaniu wynagrodzenia chorobowego. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy należy obliczać według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłacać za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy (art. 92 § 2 k.p.).

Wartości szkolenia nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego pracownika, gdyż od wartości szkolenia nie naliczono ani nie odprowadzono składek na ubezpieczenia społeczne. Również słodkiego upominku nie należy uwzględniać w podstawie zasiłku chorobowego, mimo że jego wartość należało ująć w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Słodki upominek stanowi bowiem wyjątkowe, jednorazowe świadczenie rzeczowe, przyznane niezależnie od oceny pracy pracownika, na którego przyznanie nie ma wpływu okres pobierania zasiłku chorobowego. Zatem fakt pobytu pracownicy na zwolnieniu lekarskim w żaden sposób nie wpływa na prawo pracownicy do tego świadczenia rzeczowego ani na jego wartość.

PRZYKŁAD

Pracownica, zatrudniona od lipca 2011 r., jest wynagradzana stawką wynoszącą 20 zł/godzinę. W okresie od 28 listopada do 23 grudnia br. pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim. W poprzednich miesiącach otrzymywała następujące wynagrodzenie: w lipcu 3360 zł, w sierpniu 3520 zł, we wrześniu 3570 zł (w tym wartość słodkiego upominku 50 zł), w październiku 3360 zł.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego tej pracownicy po odliczeniu składek w wysokości 13,71% wynosi:

  • 2899,34 zł + 3037,41 zł + 3037,41 zł +  2899,34 zł = 11 873,50 zł,
  • 11 873,50 zł : 4 miesiące = 2968,38 zł.

Ponieważ w czasie ciąży miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, obliczona podstawa stanowi jednocześnie wartość miesięcznego zasiłku chorobowego.

Wysokość zasiłku za 1 dzień niezdolności do pracy wynosi 1/30 kwoty miesięcznego zasiłku. Zatem wysokość zasiłku chorobowego za 1 dzień choroby tej pracownicy wynosi:

2968,38 zł : 30 dni = 98,95 zł – stawka 100%.

Za czas choroby pracownica otrzyma odpowiednio wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy w następującej wysokości:

  • w listopadzie: 3 dni x 98,95 zł = 296,85 zł,
  • w grudniu: 23 dni x 98,95 zł = 2275,85 zł.

W podstawie wymiaru zasiłku uwzględniono tylko wynagrodzenie za czas pracy, nie uwzględniono ani wartości szkolenia, ani słodkiego upominku.

Podstawa prawna:

  • art. 17, art. 92 § 2, art. 1031 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • § 1, § 2 ust. 1 pkt 29, § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 41. ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »